Top 10 miejsc w Andaluzji. Co warto zobaczyć na południu Hiszpanii?


Południowa Hiszpania, region znany jako Andaluzja, to kraina pełna słońca, historii i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Od urokliwych plaż po majestatyczne góry, ten region oferuje coś dla każdego. Oto 10 miejsc, które warto odwiedzić podczas podróży po Andaluzji i nie tylko.

Sewilla

Plaza de España w Sewilli / fot. Carlos Delgado, CC-BY-SA 3.0

Sewilla, stolica Andaluzji, leży nad rzeką Gwadalkiwir, około 80 kilometrów od wybrzeża Atlantyku. Miasto to jest kulturalnym i finansowym centrum południowej Hiszpanii, słynącym z flamenco, corrida i pięknej architektury. Najważniejszym zabytkiem jest Katedra z Giraldą, dawny minaret przekształcony w dzwonnicę. Katedra jest trzecim co do wielkości kościołem na świecie i zawiera grobowiec Krzysztofa Kolumba. Inną atrakcją jest Alcázar, królewski pałac otoczony bujnymi ogrodami, którego początki sięgają czasów muzułmańskich.

Spacer po dzielnicy Santa Cruz, dawnej dzielnicy żydowskiej, to prawdziwa podróż w czasie. Wąskie, kręte uliczki, białe domy z kolorowymi azulejos (płytkami ceramicznymi) oraz urocze patia sprawiają, że można poczuć klimat dawnych czasów. Sewilla jest również znana z corocznej Feria de Abril, festiwalu, który przyciąga turystów z całego świata, oferując pokazy tańca, muzyki i lokalnej kuchni.

Jednym z najbardziej imponujących miejsc w Sewilli jest Plaza de España, monumentalny plac zbudowany na Ibero-Amerykańską Wystawę w 1929 roku. Otoczony półkolistą budowlą z wieżami na każdym końcu, jest przykładem architektury regionalistycznej, łączącej elementy renesansu, baroku i mauretańskiego stylu. Centralną część placu zajmuje wielka fontanna, a po kanałach otaczających plac można przepłynąć łódką. Wzdłuż ścian znajdują się kolorowe ceramiczne ławy reprezentujące wszystkie hiszpańskie prowincje. Plaza de España jest nie tylko pięknym miejscem do spacerów, ale także służy jako plan filmowy, m.in. do „Gwiezdnych wojen”.

Grenada

Alhambra w Grenadzie / fot. Jebulon, CC0

Granada znajduje się u podnóża Sierra Nevada, około 70 kilometrów od wybrzeża Morza Śródziemnego. Jest to miasto pełne historii, znane głównie z Alhambry – majestatycznego kompleksu pałacowego z czasów mauretańskich. Alhambra, zbudowana w XIII i XIV wieku, to jedno z najważniejszych dzieł architektury islamskiej w Europie. Składa się z pałaców, ogrodów i fortyfikacji, które oferują niesamowite widoki na miasto i okoliczne góry.

Innym ważnym miejscem jest dzielnica Albaicín, wpisana na listę UNESCO. To labirynt wąskich uliczek, białych domów i malowniczych tarasów, skąd roztaczają się piękne widoki na Alhambrę. Granada słynie również z Uniwersytetu, jednego z najstarszych w Hiszpanii, oraz z bogatej tradycji flamenco, szczególnie w jaskiniach Sacromonte, gdzie odbywają się nocne pokazy.

Kordoba

Wnętrze świątyni Mezquita w Kordobie / fot. CC-BY-SA 3.0

Kordoba leży na północnym brzegu rzeki Gwadalkiwir, około 140 kilometrów na wschód od Sewilli. Miasto to było niegdyś centrum kalifatu kordobańskiego, co widoczne jest w jego architekturze i układzie urbanistycznym. Najważniejszym zabytkiem jest Mezquita, imponująca katedra-meczet będąca świadectwem bogatej historii miasta. Wewnątrz można podziwiać niesamowitą harmonię łuków i kolumn, a także późniejsze chrześcijańskie dodatki.

Spacerując po starej części miasta, można odkryć liczne patia z kwiatami, szczególnie piękne podczas corocznego festiwalu Patios de Córdoba. Warto również zobaczyć most rzymski, który prowadzi do Torre de la Calahorra, gdzie znajduje się muzeum poświęcone historii miasta. Kordoba oferuje także bogatą ofertę kulinarną, z daniami takimi jak salmorejo (chłodnik pomidorowy) i flamenquín (smażone mięso zawijane w szynkę).

Malaga

Widok z Alcazaby w Maladze / fot. Bybbisch94 Christian Gebhardt, CC-BY-SA 4.0

Malaga, położona na wybrzeżu Costa del Sol, jest dynamicznym miastem portowym, które łączy w sobie historię z nowoczesnością. Znajduje się tutaj Muzeum Picassa, poświęcone najsłynniejszemu synowi miasta, gdzie można podziwiać jego dzieła. Twierdza Alcazaba, zbudowana przez Maurów, oraz zamek Gibralfaro oferują wspaniałe widoki na miasto i morze. W Maladze warto także odwiedzić renesansową katedrę, nazywaną La Manquita (Jednoręka) ze względu na brak jednej z wież.

Malaga to także doskonałe miejsce na degustację lokalnych win i owoców morza. Plaże, takie jak La Malagueta, przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Warto także spacerować po nowoczesnym nabrzeżu Muelle Uno, pełnym sklepów i restauracji, a wieczorem odwiedzić dzielnicę Soho, znaną z artystycznego klimatu i galerii sztuki ulicznej.

Ronda

Most w Rondzie / fot. Andbog, CC-BY-SA 4.0

Ronda, położona na klifie w prowincji Malaga, zachwyca spektakularnymi widokami i starożytnymi mostami, w tym słynnym Puente Nuevo, który łączy dwie części miasta nad głębokim wąwozem El Tajo. Miasto ma długą historię sięgającą czasów Rzymian i Arabów, co widoczne jest w jego architekturze. Spacerując po starym mieście, można zobaczyć wiele zabytkowych budynków, w tym starą arabskią łaźnię oraz pałac Mondragón, w którym znajduje się muzeum historyczne.

Ronda słynie również z Plaza de Toros, jednej z najstarszych aren walki byków w Hiszpanii, gdzie odbywają się tradycyjne corridy. Warto odwiedzić muzeum bandytów, które przedstawia historię i legendy lokalnych bandytów, którzy niegdyś przemierzali te góry. Ronda to także idealne miejsce na degustację lokalnych win i tapas, w licznych barach i restauracjach rozlokowanych po całym mieście.

Kadyks

Widok z Katedry w Kadyksie na port / fot. Emilio J. Rodríguez Posada, CC-BY-SA 3.0

Kadyks, położony na wąskim półwyspie na wybrzeżu Atlantyku, jest jednym z najstarszych miast w Europie, założonym przez Fenicjan około 1100 roku p.n.e. Stara część miasta pełna jest wąskich uliczek i zabytkowych budowli, takich jak katedra, której złota kopuła jest widoczna z daleka. Warto również odwiedzić Torre Tavira, dawną wieżę strażniczą, z której roztaczają się wspaniałe widoki na miasto i morze.

Kadyks jest znany z karnawału, jednego z najważniejszych w Hiszpanii, który przyciąga tłumy dzięki kolorowym paradom, muzyce i tańcom. Miasto oferuje także piękne plaże, takie jak Playa de la Caleta, idealne do relaksu i kąpieli w oceanie. Kadyks to także miejsce, gdzie można spróbować wyśmienitych dań z owoców morza, w licznych tawernach i restauracjach rozlokowanych przy nabrzeżu.

Almeria

Alcazaba w Almerii / fot. Jebulon, CC0

Almeria, położona na wschodnim wybrzeżu Andaluzji, jest miastem znanym z pięknych plaż i historycznych zabytków. Najważniejszym z nich jest Alcazaba, jedna z największych twierdz arabskich w Hiszpanii, zbudowana w X wieku. Z jej murów roztacza się imponujący widok na miasto i port. Warto również odwiedzić katedrę, która pełniła funkcję zarówno kościoła, jak i fortecy, chroniącej miasto przed piratami.

Okolice Almerii oferują również spektakularne krajobrazy, takie jak pustynia Tabernas, gdzie kręcono wiele znanych westernów. Park Naturalny Cabo de Gata to miejsce o niezwykłej urodzie, z dziewiczymi plażami, malowniczymi klifami i krystalicznie czystą wodą. Almeria to doskonałe miejsce na relaks i odkrywanie naturalnych piękności regionu, a także na spróbowanie lokalnych specjałów, takich jak gulasz z mięsa koziego.

Jaén

Katedra w Jaen / fot. Alejandro Flores, CC-BY-SA 2.0

Jaén, położone w północno-wschodniej części Andaluzji, jest miastem, które warto odwiedzić ze względu na swoje imponujące zabytki i naturalne krajobrazy. Najważniejszym punktem jest katedra w stylu renesansowym, uznawana za jedno z najpiękniejszych dzieł architektury sakralnej w Hiszpanii. Nad miastem góruje zamek Santa Catalina, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę. Wewnątrz zamku znajduje się muzeum, gdzie można poznać historię tego miejsca.

Jaén jest również sercem hiszpańskiego przemysłu oliwnego, produkującym jedne z najlepszych oliw na świecie. Warto odwiedzić jedno z wielu lokalnych gospodarstw oliwnych, aby dowiedzieć się więcej o procesie produkcji oliwy i skosztować jej na miejscu. Miasto oferuje także liczne parki i tereny zielone, idealne na spacery i relaks na łonie natury.

Gibraltar

Panorama Gibraltaru / fot. Adam Cli, CC-BY-SA 4.0

Gibraltar, brytyjskie terytorium zamorskie położone na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego, to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na unikalne połączenie kultur i historii. Najbardziej znaną atrakcją jest Skała Gibraltarska, wapienny monolit, z którego można podziwiać widoki na Morze Śródziemne i Ocean Atlantycki. Na skale żyją makaki gibraltarskie, jedyne dzikie małpy w Europie, które są symbolem tego miejsca.

Gibraltar oferuje także wiele atrakcji historycznych, takich jak jaskinie św. Michała, system naturalnych i sztucznych jaskiń używanych jako schronienie w czasach wojny. Warto również odwiedzić The Great Siege Tunnels, wykute przez brytyjskich żołnierzy podczas Wielkiego Oblężenia Gibraltaru w XVIII wieku. Gibraltar to także miejsce, gdzie można robić zakupy w strefie wolnocłowej i spróbować brytyjskiej kuchni w połączeniu z hiszpańskimi smakami.

Jerez de la Frontera

Bodega Lustau w Jerez de la Frontera / fot. Anual, CC-BY-SA 4.0

Jerez de la Frontera, położone w prowincji Kadyks, jest miastem znanym z produkcji sherry, tradycji flamenco i hodowli koni andaluzyjskich. Miasto to jest sercem regionu winiarskiego, gdzie warto odwiedzić liczne bodegi, aby dowiedzieć się więcej o produkcji sherry i spróbować różnych jej rodzajów. Jerez to także miejsce, gdzie odbywają się coroczne festiwale flamenco, przyciągające miłośników muzyki i tańca z całego świata.

Warto również odwiedzić Królewską Szkołę Sztuki Jeździeckiej, gdzie odbywają się pokazy koni andaluzyjskich, znane jako „Tańczące Konie”. Miasto oferuje także wiele zabytków, takich jak katedra w stylu barokowym i Alkazar, dawna twierdza muzułmańska. Jerez de la Frontera to doskonałe miejsce na odkrywanie andaluzyjskiej kultury, tradycji i smaków.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz