Żyjemy najdłużej w naszej historii. W jakim województwie żyje się najdłużej?


W 2023 roku przeciętne trwanie życia Polaków osiągnęło najwyższy poziom w historii. Mężczyźni żyją średnio 74,7 roku, a kobiety 82 lata. Dane opublikowanie dziś przez GUS pokazują znaczący postęp w poprawie długości życia w kraju, ale jednocześnie uwidaczniają różnice regionalne, które wpływają na oczekiwane trwanie życia mieszkańców poszczególnych województw.

Fot. GUS

W 2023 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 74,7 roku, natomiast kobiet 82 lata, to najwyższe wartości w historii Polski. W porównaniu z 2022 r., trwanie życia wydłużyło się odpowiednio o 1,3 i 0,9 roku.

Biorąc pod uwagę rok 1990 trwanie życia było wyższe o odpowiednio 8,5 i 6,8 roku.

W Polsce występuje duże zróżnicowanie przeciętnego trwania życia w przekroju wojewódzkim. W 2023 r. rozpiętość między skrajnymi wartościami wskaźnika dla mężczyzn wynosiła 3 lata. Najkrótsze było oczekiwane trwanie życia mężczyzn w województwie łódzkim (73,2 roku), najdłuższe w małopolskim (76,2 roku). Wśród kobiet zróżnicowanie jest niewiele mniejsze i wynosi 2,5 roku. Najkrótsze jest oczekiwane trwanie życia kobiet w województwie śląskim (81,1 roku), a najdłuższe w podkarpackim (83,6 roku).

Pomiędzy 1990 r., a 2019 r. obserwowano systematyczne wydłużanie się przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach. Szczególnie dotyczy to mężczyzn zamieszkałych w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, śląskim, kujawsko-pomorskim, opolskim i warmińsko-mazurskim, dla których w latach 1990-2019 średnie trwanie życia wydłużyło się o co najmniej 8 lat. W okresie tym najniższy wzrost notowano w województwie lubelskim i świętokrzyskim (7,1 roku). Dla kobiet największy przyrost trwania życia zanotowano w województwie opolskim i pomorskim (7,1 roku), natomiast najmniejszy w województwie warmińsko-mazurskim i lubelskim (6 lat).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz