Dziki, dziki wschód. Powstaje polski western osadzony w realiach II wojny światowej


Jan Holoubek pracuje nad nowym filmem. Dziki, dziki wschód ma być westernem osadzonym w realiach II wojny światowej. Produkcja będzie jednym z najdroższych filmów w historii polskiego kina.

Dziki, dziki wschód

Jan Holoubek i Gustaw Holoubek w filmie „Prawo i pięść”

Film Prawo i pięść (1964), wyreżyserowany przez Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, to klasyka polskiego kina, która w niebanalny sposób przenosi motywy westernu na realia Ziem Odzyskanych po II wojnie światowej. W głównej roli wystąpił Gustaw Holoubek, który wcielił się w postać Andrzeja Keniga, bohatera zmuszonego do walki z bezprawiem w świecie pełnym chaosu. Dziś jego syn, Jan Holoubek, kontynuuje filmową tradycję, pracując nad Dziki, dziki wschód, filmem, który również sięga po konwencję westernu, ale osadza ją w realiach II wojny światowej.

W kontekście zapowiedzi nowego filmu Jana Holoubka, Dziki, dziki wschód, można dostrzec pewne podobieństwa z Prawem i pięścią - również tutaj polski reżyser sięga po formułę westernu, aby wpleść ją w polskie, historyczne realia, tym razem z okresu II wojny światowej. Jego budżet to ok. 28 mln zł, co czyni go dziesiątym najdroższym filmem w historii polskiego kina. Film otrzymał już 5 mln zł dotacji z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jan Holoubek

Jan Holoubek to polski reżyser, scenarzysta i operator filmowy.  Holoubek zyskał szerokie uznanie jako reżyser dzięki debiutanckiemu filmowi 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy (2020), który zdobył liczne nagrody i cieszył się dużym sukcesem komercyjnym.. Jan Holoubek jest także reżyserem seriali telewizyjnych, m.in. Wielkiej wody i serii Rojst.

Więcej o filmach historycznych i kostiumowych przeczytasz klikając tutaj lub na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz