Dlaczego wciąż warto pisać ręcznie? 3 argumenty, które zmienią Twoje myślenie


W dobie cyfryzacji, gdzie większa część naszego życia przeniosła się do przestrzeni wirtualnej, pisanie ręczne uchodzi już niemal za przeżytek. Wciąż jednak jest to wartościowa umiejętność, która może przynieść zaskakujące korzyści. Co sprawia, że nadal warto notować w zeszycie zamiast komputera, smartfona czy tabletu?

Dlaczego warto notować w zeszycie, a nie na komputerze? Poznaj trzy powody

Klawiatura komputera umożliwia naprawdę szybkie sporządzanie notatek, tworzenie dokumentów, sprawne odpisywanie na wiadomości czy pisanie projektów lub prac zaliczeniowych. W niektórych sytuacjach komputer jest nieocenionym pomocnikiem, który znacznie ułatwia codzienne wykonywanie obowiązków. Mimo tego zwykły papier, mimo że w wielu obszarach jest coraz częściej wypierany przez rozwiązania cyfrowe, wciąż ma wiele zalet. Są one istotne zwłaszcza podczas nauki i utrwalania informacji. Dlaczego warto notować w zeszycie, a nie na komputerze? Poznaj trzy argumenty, które mogą zmienić Twoje spojrzenie na tę kwestię.

Na zdjęciu zeszyty marki Oxford

1. Pisanie ręczne wzmacnia pamięć

Odręczne notatki są doskonałą podstawą do nauki – liczne badania niejednokrotnie wykazały, że pisanie ręczne jest w stanie znacząco poprawić zdolność do przyswajania i zapamiętywania informacji. Podczas sporządzania zapisków na papierze mózg jest bardziej aktywny – konkretnie w obszarach odpowiedzialnych za procesy takie jak myślenie, motoryka i pamięć. Gdy piszemy ręcznie, musimy skupić się na tworzeniu czytelnych liter, co angażuje naszą uwagę w większym stopniu i pomaga lepiej zrozumieć dany materiał. Mimo że jest to czynność zajmująca więcej czasu niż zapisywanie notatek na komputerze, odręczne zapisywanie informacji może być bardziej efektywne – zwłaszcza podczas nauki do sprawdzianu, kartkówki czy egzaminu.

2. Odręczne pismo to sposób na poprawę koncentracji i skupienia

W świecie pełnym rozpraszaczy, zwłaszcza pochodzących od nowoczesnych urządzeń, coraz trudniej o utrzymanie odpowiedniej koncentracji. Jest to jednak kolejny aspekt, w którym pisanie ręczne ma znaczną przewagę nad komputerem czy telefonem. Jest to czynność wymagająca większego skupienia i pełnego zaangażowania. W przeciwieństwie do pisania na komputerze, gdzie łatwo można przełączać się między różnymi aplikacjami i stronami, tworzenie odręcznych zapisków może skutecznie wyeliminować rozproszenia i pomóc w skupieniu się na jednym zadaniu. Dodatkowo wyższa koncentracja sprzyja również przyswajaniu i zapamiętywaniu zapisywanych informacji. Warto także zaznaczyć, że pisanie ręczne może działać kojąco i pomóc w obniżeniu poziomu stresu.

Na zdjęciu zeszyty marki Oxford

3. Pismo ręczne wzmacnia kreatywność i zapewnia więcej możliwości ekspresji

Papier to doskonałe medium na przedstawienie swojej wyobraźni, pomysłu czy koncepcji na dany temat niemal bez ograniczeń. Tworzenie skomplikowanych schematów, rysunków czy diagramów jest często szybsze i prostsze niż z użyciem komputera. W efekcie kartka może być nieocenionym sprzymierzeńcem kreatywności. Do tego dochodzi fakt, że sam proces tworzenia liter i słów na papierze może pobudzać procesy twórcze, ułatwiając otwarcie umysłu na nowe pomysły. Wszystko to sprawia, że pisanie ręczne wciąż ma swoje miejsce – aby móc liczyć na najlepsze rezultaty, warto wyposażyć się przy tym w odpowiednie artykuły, np. wysokiej jakości zeszyty z oferty znanych firm takich jak Oxford.

Partnerem tekstu reklamowego jest producent zeszytów i artykułów papierniczych premium – firma Oxford, właściciel aplikacji Scribzze. Scribzze to darmowa aplikacja na smartfony, która ułatwi Ci codzienną naukę i powtarzanie do sprawdzianów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz