Beetlejuice Beetlejuice pod ostrzałem. Skłodowska-Curie błędnie przedstawiona jako Francuzka


W nowym filmie Tima Burtona Beetlejuice Beetlejuice doszło do rażącej pomyłki, która wywołała falę oburzenia wśród polskich widzów. W jednej ze scen Maria Skłodowska-Curie, wybitna naukowczyni i dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, została przedstawiona jako Francuzka. Choć noblistka spędziła większość swojego życia zawodowego we Francji, zawsze podkreślała swoje polskie pochodzenie i identyfikowała się jako Polka, co czyni ten błąd wyjątkowo dla Polaków dotkliwym.

Twórcy Beetlejuice Beetlejuice zrobili z Skłodowskiej-Curie Francuzkę

Jenna Ortega i Maria Skłodowska-Curie

W filmie, podczas sceny związanej z Halloween, bohaterka Astrid Deetz, grana przez Jennę Ortegę, przebiera się za Marię Skłodowską-Curie. W oryginalnej wersji językowej mówi ona, że badaczka była „Francuzką”, pomijając jej polskie nazwisko i nazywając ją „Marią Curie”.

Błąd ten polega na zaniedbaniu fundamentalnego faktu historycznego: Maria Skłodowska-Curie była Polką, mimo że spędziła dużą część życia w Francji. W polskim dubbingu tę kwestię poprawiono, jednak w wersji anglojęzycznej błąd pozostał, co wywołało kontrowersje, gdyż poza Polską widzowie zostaną pozostawieni z tym przekłamaniem.

Reakcje i oczekiwania widzów

Polscy widzowie zareagowali na tę pomyłkę w filmie Beetlejuice Beetlejuice z rozczarowaniem i frustracją, zarzucając twórcom brak rzetelności i ignorancję wobec faktów historycznych. W mediach społecznościowych pojawiły się liczne głosy krytyki, podkreślające, że błędne przedstawianie historycznych postaci, szczególnie takich, które mają duże znaczenie narodowe, jest niedopuszczalne. W polskiej wersji językowej film skorygowano, ale w oryginalnej wersji anglojęzycznej błąd pozostał.

Sprawa błędnego przedstawienia Marii Skłodowskiej-Curie w Beetlejuice Beetlejuice jest przypomnieniem, jak ważne jest uwaga w przedstawianiu postaci historycznych w filmach i innych dziełach kultury popularnej.

Maria Skłodowska-Curie. Polka z urodzenia

Maria Skłodowska-Curie urodziła się w Warszawie w 1867 roku i dorastała w rodzinie, która pielęgnowała patriotyzm i polskie tradycje, mimo trudnych czasów zaborów. Po ukończeniu studiów w Polsce wyjechała do Paryża, gdzie kontynuowała naukę i badania naukowe. W 1903 roku wraz z mężem Pierre’em Curie i Henri Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczość, a w 1911 roku samodzielnie zdobyła Nobla z chemii za odkrycie radu i polonu. Choć Maria Curie-Skłodowska pracowała we Francji, jej polskie korzenie były dla niej niezwykle ważne – zawsze uważała się za Polkę. To właśnie na cześć Polski nazwała jeden z odkrytych pierwiastków „polonem” (od łacińskiego słowa „Polonia”).

Beetlejuice Beetlejuice

Beetlejuice Beetlejuice to kontynuacja kultowego hitu Tima Burtona z 1988 roku, który łączy elementy horroru i komedii w charakterystycznym dla tego reżysera stylu. Po nieoczekiwanej tragedii rodzinnej trzy pokolenia Deetzów wracają do domu w Winter River. Lydię wciąż prześladuje wspomnienie Beetlejuice’a. Teraz jej życie staje na głowie, kiedy jej buntownicza nastoletnia córka, Astrid, znajduje tajemniczą makietę miasteczka na strychu. Tym samym przypadkiem zostaje otwarty portal prowadzący w zaświaty...

Więcej o filmach historycznych i kostiumowych przeczytasz klikając tutaj lub na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Slawek pisze:

    Nie wierzę ani w ignorancję ani w przypadek, zwłaszcza że na dyplomie Nobla z 1911 stoi Marie Sklodowska Curie, więc chodzi o ty, żeby o Polakach dobrze nie pisać i ich nie okazywać w pozytywnym świetle. A jak jest znany Polak/ka to pomijać jego pochodzenie. Ciekawe, że nie dotyczy to innych nacji.

Zostaw własny komentarz