Senat upamiętnił Romana Dmowskiego. Trzech senatorów z Lewicy przeciwko |
W tym roku przypada 160. rocznica urodzin Romana Dmowskiego, jednego z Ojców Polskiej Niepodległości. Senat RP podjął uchwałę upamiętniającą jego wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Dmowski a niepodległość Polski
W uchwale podkreślono, że Dmowski, obok takich postaci jak Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski, przyczynił się do powrotu Polski na mapę Europy. Jego działania podczas konferencji wersalskiej miały kluczowe znaczenie dla ukształtowania granic II Rzeczypospolitej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 70 senatorów, trzech senatorów z Lewicy było przeciw (M. Biejat, A. Górska, W. Konieczny), a dziewięciu wstrzymało się od głosu.
Liga Narodowa i myśli Dmowskiego
W uchwale przypomniano o założeniu przez Dmowskiego Ligi Narodowej w 1893 roku, co ugruntowało jego pozycję jako lidera ruchu niepodległościowego. Jego prace, w tym słynna książka Myśli nowoczesnego Polaka, wyrażały wizję silnej, suwerennej Polski.
Kim był Roman Dmowski?
Roman Dmowski (1864–1939) był politykiem, publicystą i współtwórcą obozu narodowego. W trakcie I wojny światowej opowiedział się za współpracą z ententą, co zaowocowało sukcesami na arenie międzynarodowej, szczególnie podczas konferencji wersalskiej, gdzie reprezentował polskie interesy.
Treść uchwały w sprawie upamiętnienia Romana Dmowskiego w 160. rocznicę urodzin
9 sierpnia br. przypadła 160. rocznica urodzin Romana Dmowskiego, polityka i męża stanu, który słusznie jest zaliczany do grona Ojców Polskiej Niepodległości, wraz z Józefem Piłsudskim, Wincentym Witosem, Ignacym Daszyńskim, Ignacym Janem Paderewskim oraz Wojciechem Korfantym. Wkład Romana Dmowskiego w odzyskanie przez naszą ojczyznę własnej państwowości w 1918 roku jest niepodważalny. Jego wielką zasługą, którą dzieli z Ignacym Janem Paderewskim, jest osadzenie odrodzonej Rzeczypospolitej w ówczesnym ładzie międzynarodowym jako istotnego i szanowanego partnera państw zachodnich, co dokonało się podczas konferencji pokojowej w Paryżu.
Roman Dmowski w 1893 roku, wspólnie z publicystą Janem Ludwikiem Popławskim i socjologiem Zygmuntem Balickim, założył tajną Ligę Narodową, tworząc zręby obozu politycznego, który obok socjalizmu niepodległościowego (z wybijającymi się postaciami Józefa Piłsudskiego i Ignacego Daszyńskiego) oraz ruchu ludowego (z wybijającą się postacią Wincentego Witosa) stał się jedną z głównych sił na mapie środowisk niepodległościowych przed I wojną światową.
W 1903 roku Roman Dmowski wydał najważniejszą w swoim dorobku książkę „Myśli nowoczesnego Polaka”. To w tej publikacji padają słynne słowa: „Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka”.
Podczas I wojny światowej, która otwierała szanse na polską niepodległość, Roman Dmowski propagował opcję opowiedzenia się po stronie ententy przeciw państwom, które wojnę wywołały i przegrały. Kierował założonym 15 sierpnia 1917 roku w Lozannie Komitetem Narodowym Polskim, który stał się polityczną reprezentacją sprawy polskiej na Zachodzie.
Największym osiągnięciem i zarazem zwieńczeniem drogi niepodległościowej Romana Dmowskiego były skuteczne i profesjonalne zabiegi o polskie granice na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie wraz z Ignacym Janem Paderewskim reprezentował Polskę wśród – 2 – 27 zwycięskich państw biorących w niej udział. Wsławił się wówczas elokwentnymi wystąpieniami oraz memoriałami w sprawie polskich granic. Do historii przeszło jego słynne pięciogodzinne przemówienie w dniu 29 stycznia 1919 roku przed Radą Dziesięciu, składającą się z najważniejszych polityków ówczesnego świata, wygłaszane na przemian w językach francuskim i angielskim.
28 czerwca 1919 roku Roman Dmowski wraz z Ignacym Janem Paderewskim złożył podpis pod traktatem wersalskim przywracającym Polskę na mapę Europy. To wydarzenie, wpisujące się w długą drogę prowadzącą do włączenia Polaków do grona wolnych narodów Europy, na zawsze pozostanie jasnym punktem naszej historii.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia Romana Dmowskiego w 160. rocznicę urodzin, wyrażając uznanie wobec jego działalności niepodległościowej.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.