Dwie aktywistki Just Stop Oil skazane na karę więzienia za oblanie Słoneczników van Gogha


Dwie aktywistki klimatyczne, Phoebe Plummer i Anna Holland, zostały skazane na kary więzienia za oblany zupą Słoneczniki Vincenta van Gogha w londyńskiej Galerii Narodowej. Ich protest miał miejsce w październiku 2022 roku i wzbudził falę krytyki.

Na czym polegał protest?

Aktywistki oblewające obraz / fot. YouTube

Protest miał charakter symboliczny. Plummer i Holland, należące do ruchu Just Stop Oil, wdarły się do galerii, rozebrały się z kurtek, pod którymi miały koszulki z logo ruchu, a następnie oblały zupą zabezpieczony szkłem obraz. Następnie przykleiły ręce do ściany, co miało zwrócić uwagę na zmianę klimatu i związane z nią problemy, takie jak kryzys kosztów życia. Akcja była częścią szerszej kampanii, której celem jest zmuszenie rządów do rezygnacji z paliw kopalnych​. Akcja spotkała się z falą krytyki, gdyż trudno znaleźć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy bezcennymi dziełami sztuki, a kwestią paliw kopalnianych.

Konsekwencje prawne

Obie kobiety zostały uznane za winne niszczenia mienia. Choć obraz nie ucierpiał, jego rama doznała uszkodzeń o wartości ok. 10 000 funtów. Plummer otrzymała karę 2 lat więzienia, natomiast Holland – 20 miesięcy. Sędzia uznał ich działania za skrajnie nieodpowiedzialne, podkreślając, że mogły spowodować poważne szkody, gdyby nie zabezpieczenie obrazu​.

Czy sztuka to odpowiednie medium dla protestów?

Obraz „Słoneczniki” Vincenta van Gogha

Działania aktywistek wywołały falę krytyki ze strony zarówno opinii publicznej, jak i ekspertów. Wielu komentatorów uważa, że takie radykalne formy protestu, jak niszczenie lub uszkadzanie dzieł sztuki, są nie tylko niewłaściwe, ale również szkodzą samej sprawie. Zamiast budować poparcie dla walki z kryzysem klimatycznym, aktywiści narażają się na potępienie, odciągając uwagę od kluczowych problemów.

Słoneczniki van Gogha - ikona sztuki

Słoneczniki Vincenta van Gogha to jedno z najsłynniejszych dzieł malarstwa postimpresjonistycznego, namalowane w 1888 roku w Arles, we Francji. Obraz przedstawia bukiet piętnastu słoneczników w prostym, żółtym wazonie, a jego jasne, żywe kolory i charakterystyczne, dynamiczne pociągnięcia pędzla są typowe dla stylu van Gogha. Dzieło stanowi część serii obrazów słoneczników, które miały zdobić wspólną pracownię artysty i jego przyjaciela Paula Gauguina. Dziś Słoneczniki uznawane są za bezcenny skarb kultury, a ich wartość wykracza poza materialne ramy.

Nagranie z incydentu

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz