Piknik historyczny Wejdź do historii: powstanie styczniowe w rocznicę otwarcia Muzeum Historii Polski na Cytadelii |
Już jutro, 28 września 2024 roku, w Warszawie odbędzie się wyjątkowy piknik historyczny zorganizowany przez Muzeum Historii Polski. Wydarzenie, zatytułowane „Wejdź do historii: powstanie styczniowe”, ma na celu przybliżenie szerokiej publiczności jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski – powstania styczniowego z 1863 roku.
Edukacja przez zabawę
Celem pikniku jest ukazanie uczestnikom, w prosty i przystępny sposób, realiów życia w czasie powstania styczniowego. Wydarzenie ma charakter rodzinny, skierowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci, co sprawia, że każdy znajdzie coś interesującego. Organizatorzy przygotowali szereg warsztatów, interaktywnych pokazów oraz stanowisk edukacyjnych, które przybliżą różne aspekty życia powstańców oraz społeczeństwa polskiego w XIX wieku.
Gra wielkoformatowa Śladami Bohaterów
Niezwykła forma gry planszowej o wymiarach 6x6 m, której rozmiar umożliwia uczestnikom chodzenie po planszy i realny udział w rozgrywce. W grze mogą uczestniczyć dwa zespoły kilkuosobowe, reprezentujące oddziały powstańcze i wrogie kolumny wojsk rosyjskich. Inicjatywa umożliwi uczestnikom wcielenie się w bohaterskich powstańców. Ta nieszablonowa lekcja historii zostanie przeprowadzona przez doświadczonych edukatorów ze stowarzyszenia Pospolite Ruszenie.
Gra terenowa w scenerii powstańczej
W trakcie gry uczestnicy będą mogli wykazać się nie lada umiejętnościami, dzięki którym przekażą ważny meldunek, ukończą kurs na kosyniera czy uciekną z aresztu carskiego. Za wykonanie każdego zadania uczestnicy gry zostaną nagrodzeni pieczątką, im więcej ich zdobędą, tym większa szansa na prawdziwe powstańcze nagrody.
Żywe lekcje historii w obozowiskach powstańczym i carskim
Żywa lekcja historii to najlepszy sposób na podróż w czasie i poznawanie dziejów ojczyzny. Jak wyglądała codzienność w obozowisku powstańczym, a jak w carskim ? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Jak przemycano broń? Na te i inne pytania odpowiedzą edukatorzy z grup rekonstrukcji historycznej m.in.: GRH Patria, GRH Żuawi Śmierci i GRH Bellum, wszystko to odbędzie się w imponującej scenerii zrekonstruowanego obozowiska powstańczego.
Atrakcje edukacyjne
Działania edukacyjne z atrakcjami dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy będą rozwiązywać tematyczne łamigłówki i układać puzzle oraz samodzielnie wykonywać przypinki z motywem z Powstania Styczniowego. Na chętnych będą czekały kolorowanki nawiązujące do motywu przewodniego wydarzenia. Zapraszamy do namiotu Muzeum Historii Polski.
Spotkanie autorskie z dr. Michałem Górnym
Belgijczyki a może sztućce? Colt czy Lefaucheux? Karabiny czy dubeltówki? Powstańczy arsenał był naprawdę bogaty i różnorodny. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat uzbrojenia styczniowych insurgentów, nie może Was zabraknąć na spotkaniu autorskim z dr. Michałem Górnym, który w swojej najnowszej książce „Broń strzelecka powstania styczniowego” zabiera czytelników na powstańcze pola bitewne, analizując pamiętniki, fotografie oraz prowadząc badania archeologiczne. Spotkanie odbędzie się o godz. 12:30 w strefie muzealnej na terenie Parku MHP.
Gdzie i kiedy
Gdzie? Park MHP, Cytadela Warszawska, ul. Gwardii 1
Kiedy? Sobota, 28 września, godz. 11.00-15.00
Wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i odkrywania historii!
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.