1025. Narodziny Królestwa - wystawa w 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego


Od 11 listopada 2024 r. Muzeum Historii Polski zaprasza na wyjątkową wystawę, upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. To nie tylko pierwsze z serii wydarzeń towarzyszących obchodom tej rocznicy. To zarazem pierwsza ekspozycja, gdzie w ramach jednej przestrzeni prezentowane będą zarówno wysokiej klasy zabytki sztuki, jak i eksponaty pozyskane dzięki badaniom archeologicznym.

Denar Princeps Poloniae / fot. Muzeum Historii Polski

Pokazane zostaną bezcenne obiekty z skarbca katedralnego w Gnieźnie, które niezwykle rzadko są eksponowane poza ich miejscem przechowywania, a także serię obiektów, których jak dotąd nie wystawiano na widok publiczny (to m.in. romańska archiwolta z Gniezna i tzw. Codex Pretiosus).

Wystawa 1025. Narodziny Królestwa to unikalna okazja by poznać realia i kultury i życia codziennego w Polsce XI w. Pokaże nie tylko symbolikę sztuki romańskiej, ale także procesy, które ukształtowały naszą tożsamość: chrystianizacji czy złożonym relacjom Polski z Cesarstwem.

Będzie to okazja by spojrzeć na życie naszych przodków w przybliżeniu: poznamy m.in. ich dietę czy codzienne zastosowania technologii. Opowieść uzupełnią infografiki oraz stanowiska zapachowe i dotykowe, wskazujące np. właściwości różnych rodzajów drewna oraz zastosowania i sposób użycia dziegciu.

Ekspozycja będzie podzielona na pięć części, których narracja się uzupełnia. Otwiera ją moduł „Królestwo”, opowiadający o krajobrazie i strukturze społecznej Polski w XI w. Serce opowieści stanowi część „Gniezno – serce królestwa”, w której prezentowane są najcenniejsze eksponaty wystawy. Towarzyszą im dwa moduły uzupełniające: „Trzej królowie”, poświęcony dokonaniom monarchów koronowanych w XI w., oraz „Król i Krzyż”, gdzie opowieść koncentruje się na religii, chrystianizacji i obrzędowości pogańskiej. Na koniec, jako rodzaj epilogu, prezentujemy moduł „Powrót Króla”, gdzie opowiadamy o idei Polski jako królestwa i jego odrodzeniu w końcu XII wieku.

Wszystkiemu towarzyszyć będzie kompleksowy program edukacyjny: lekcje muzealne, zajęcia poświęcone kaligrafii, warsztaty komiksu czy iluminacji, a także koncert muzyki dawnej we współczesnym ujęciu i interpretacji.

Współorganizatorzy: Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz