Premiery książek historycznych - styczeń 2025 |
Styczeń 2025 roku obfituje w premiery ciekawych książek historycznych. Wśród nowości znajdziemy zarówno fascynujące historie o dawnych cywilizacjach, jak i wnikliwe analizy współczesnych wydarzeń politycznych. Nie zabraknie też tytułów przybliżających największe konflikty w dziejach świata. Oto najciekawsze propozycje na początek roku!
Al-Asad. Triumf tyranii
Con Coughlin
Prószyński Media
premiera: 16 stycznia 2025 r.
Wojna domowa w Syrii przejdzie do historii jako największa katastrofa humanitarna początku XXI wieku. To także jeden z najbardziej brutalnych konfliktów współczesności, podczas którego zamordowano setki tysięcy Syryjczyków. W centrum tego konfliktu znajduje się łagodny były okulista, który nieoczekiwanie został prezydentem Syryjskiej Republiki Arabskiej i okazał się wkrótce okrutnym dyktatorem. Pod jego osobistym kierownictwem siły bezpieczeństwa brutalnie znęcały się nad ludnością, dopuszczając się niezliczonych aktów barbarzyństwa, torturując uczniów aż do śmierci i używając broni chemicznej przeciwko własnym obywatelom. Książka Cona Coughlina to pełny obraz życia zbrodniarza, który wciąż pozostaje u steru władzy.
W grudniu 2024 roku świat zelektryzowała wiadomość o obaleniu dyktatora. To wydarzenie daje nadzieję na odmianę losu udręczonego narodu syryjskiego.
„Książka autorstwa Cona Coughlina mrozi krew w żyłach od początku do końca, a jego analizy opierają się na bardzo mocnych podstawach. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć dzisiejszy Bliski Wschód.”
Asyria. Powstanie i upadek pierwszego imperium w historii świata
Eckart Frahm
Rebis
premiera: 28 stycznia 2025 r.
Pasjonujący wykład z historii cywilizacji pozwalający lepiej zrozumieć dzień dzisiejszy.
Imperium Asyrii u szczytu swej potęgi rozciągało się od Morza Śródziemnego do Zatoki Perskiej. Asyryjskie podboje są dobrze znane m.in. z Biblii i dzieł greckich historyków, lecz blisko dwieście lat badań archeologicznych pozwala nam spojrzeć na Asyrię szerzej. Z obszernych bibliotek, monumentalnych rzeźb, korespondencji i dokumentów zachowanych na glinianych tabliczkach wyłania się barwny obraz Asyryjczyków, ich państwa, kultury i codziennego życia. Frahm, czerpiąc z tych źródeł, kreśli żywe postaci władców, następców tronu, egzorcystów, buntowników i wasali wraz z ich pełnymi przepychu pałacami, obleganymi miastami i rozległymi peryferiami imperium. Dowiadujemy się wiele o niezwykle sprawnym systemie łączności i ogromnej sieci handlowej, ważnej roli kobiet z rodów królewskich, a także o wpływie epidemii i zmian klimatycznych na kondycję państwa.
Imperium asyryjskie upadło pod koniec VII wieku p.n.e., lecz jego spuścizna i tradycja zapoczątkowały tworzenie wielkich, wieloetnicznych struktur państwowych, co wykorzystali później Babilończycy, Persowie i Rzymianie.
„Pasjonująca i świetnie napisana historia Asyryjczyków, czarnych charakterów Starego Testamentu, którzy tak naprawdę byli twórcami jednego z najważniejszych imperiów starożytności. Książka przedstawia nam szczegółowy obraz ich życia, dokonań i codziennych zajęć. Frahm podważa stereotypy na temat Asyryjczyków i ma spore szanse, by zmienić ich obraz w naszych oczach”. Lloyd Llewellyn-Jones, autor Persów.
Druga wojna światowa. Inna historia (wydanie IV)
Marc0 Pizzuti
Wydawnictwo RM
premiera: 15 stycznia 2025 r.
Historię zawsze piszą zwycięzcy i druga wojna światowa nie stanowi wyjątku od tej reguły. Nie oznacza to, że pokonani są lepsi od pogromców, lecz tyle tylko, że państwa stojące po obu stronach konfliktu mają coś do ukrycia.
Marco Pizzuti, pisząc o drugiej wojnie światowej, przygląda się wydarzeniom zapomnianym lub wyciszonym, podważa funkcjonujące w oficjalnym obiegu fakty i odkrywa przed nami kulisy politycznych zagrywek. Nie opiera się na domniemaniach – bada dostępne źródła, zgłębia literaturę przedmiotu, przedstawia wnioski, a na końcu proponuje swoją interpretację historii.
Przypomina o poważnych wątpliwościach aliantów co do prawdziwości samobójstwa Hitlera w berlińskim bunkrze 30 kwietnia 1945 roku. Pokazuje, jak wielkie korporacje, w tym amerykańskie banki inwestycyjne, poparły wyścig zbrojeń i reżim nazistowski. Obnaża zbrodnie żołnierzy alianckich dokonane na ludności cywilnej i jeńcach wojennych. Przypomina, że prestiżowy „Time” w 1938 roku, trzy lata po ogłoszeniu ustaw norymberskich, umieścił Hitlera na okładce jako człowieka roku. Wydobywa inne niewygodne prawdy i osadza je w szerokim kontekście społecznym, politycznym i historycznym.
Dyrrachium 1081-1085
Robert F. Barkowski
Bellona
premiera: 22 stycznia 2025 r.
W drugiej połowie XI wieku cesarstwo bizantyńskie znalazło się w dużym kryzysie. Utraciło na rzecz Turków Seldżuckich prawie całą Azję Mniejszą. Zagrażali mu również: Pieczyngowie, Kumani, Bułgarzy. W imperium nie brakowało też konfliktów wewnętrznych. Jednym z wrogów, który rzucił rękawicę Konstantynopolowi, był wojowniczy normański książę Apulii, Kalabrii i Sycylii Robert Guiscard, który kontrolował południe Półwyspu Apenińskiego. W 1081 roku obległ Dyrrachium, stolicę i główny port Ilirii (dziś Dürres w Albanii).
Wprawdzie na morzu przeważała sprzymierzona z Bizantyńczykami flota wenecka, ale na lądzie górą byli Normanowie. 18 października 1081 roku Robert Guiscard pobił pod Dyrrachium armię cesarza Aleksego I Komnena, który został ranny i cudem uszedł żywy z pola bitwy. W lutym 1082 roku miasto upadło. Wojna trwała do 1085 roku, gdy normański książę zmarł. Wtedy jej szala przechyliła się na stronę Bizancjum. Ten konflikt barwnie i zajmująco opisuje Robert F. Barkowski.
Utracone cywilizacje. Jak rozkwitały i upadały imperia
Paul Cooper
Horyzont Znak
premiera: 28 stycznia 2025 r.
Co czujesz, będąc świadkiem końca Twojego świata?
Ich kultura przyćmiewała wszystko, a potęga zdawała się nie do złamania. Podbijały inne ludy i rosły w siłę. Wszystkie upadły.
Od wielkich imperiów Mezopotamii, przez imperium Khmerów i królestwo Widźajanagaru w Azji, aż do Songhaju w Afryce Zachodniej. Od Bizancjum do Majów, Inków i Azteków w Ameryce Środkowej. Od rzymskiej Brytanii do Wyspy Wielkanocnej. Paul Cooper, autor jednego z najpopularniejszych podcastów o historii Fall of Civilizations, pobranego ponad 100 milionów razy, wyrusza w podróż przez epoki i kontynenty w poszukiwaniu wielkich cywilizacji. Podąża ich śladami, by stać się świadkiem ich wzrastającej potęgi i bolesnego upadku.
Przełomowa historia świata widziana oczami mieszkańców rozkwitających i upadających imperiów.
Wojny Putina. Czeczenia, Gruzja, Syria, Ukraina
Mark Galeotti
Znak Horyzont
premiera: 28 stycznia 2025 r.
Historia współczesnej Rosji to historia ambicji jednego człowieka.
Wszystko zaczęło się w 1999 roku. Dziesięć lat po upokarzającym wycofaniu się Związku Radzieckiego z Afganistanu premierem Rosji został Władimir Władimirowicz Putin. Niecałe dwa miesiące później wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium Czeczenii.
Czeczenia okazała się jednak tylko pierwszym z licznych teatrów wojen Putina. Jak wielu carów potraktował on armię jako narzędzie do przywrócenia podupadłemu imperium statusu pełnoprawnej superpotęgi.
Mocarstwowe dążenia Putina nie od zawsze były tak oczywiste jak obecnie. W pierwszych latach rządów skutecznie wmówił swoim rodakom, że świat zagraża ich bezpieczeństwu. Jak więc doszło do tego, że to Rosja zaczęła zagrażać światu? A człowiek, który mówił kiedyś o przystąpieniu Rosji do NATO, teraz grozi wojną temu samemu Sojuszowi?
Na to i wiele innych pytań odpowiedzi szuka Mark Galeotti, specjalista ds. Rosji oraz zagadnień z zakresu bezpieczeństwa. Brytyjski historyk wraca m.in. do Czeczenii, Gruzji czy Syrii, analizując taktyczne i strategiczne posunięcia rosyjskich sił. Wszystko po to, by spojrzeć na ostatnie ćwierćwiecze z perspektywy wojen rozpętanych przez Władimira Putina.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.