Zamek Trosky (Troski) - średniowieczna forteca, która ożywa w Kingdom Come: Deliverance 2 |
Zamek Trosky, położony w sercu Czeskiego Raju, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ruin w Czechach. Jego charakterystyczne dwie wieże, osadzone na bazaltowych stożkach wulkanicznych, od wieków przyciągają uwagę zarówno historyków, jak i turystów. Twórcom gry Kingdom Come Deliverence 2 udało się pokazać Zamek Trosky (w grze Troski) do czasów świetności.
Historia Zamku Trosky
Budowę zamku datuje się na lata 1380-1390, kiedy to Čeněk z Vartemberka, przedstawiciel rodu Markvarticów, wykorzystał naturalne walory obronne terenu, wznosząc warownię między dwoma skalnymi szczytami. Na niższym z nich, zwanym Babą, powstała sześcioboczna, dwupiętrowa wieża, natomiast na wyższym, zwanym Panną, wzniesiono prostokątną, trójkondygnacyjną wieżę. Obie wieże połączone były połączone ponad 15-metrowej wysokości i 2-metrowej grubości murem obronnym. W kompleksie znajdowały się także budynki mieszkalne i gospodarskie otoczone aż trzema pierścieniami fortyfikacji.
W 1394 roku, z powodu problemów finansowych, Čeněk zmuszony był sprzedać zamek królowi Wacławowi IV, który następnie przekazał go Ottonowi z Bergova. Podczas wojen husyckich Trosky pozostały niezdobyte, mimo prób oblężenia przez husytów w latach 1424 i 1428. Po śmierci Ottona z Bergova zamek przeszedł w ręce jego syna Jana, który w 1455 roku sprzedał go Janowi Zajícowi z Hazmburka. W kolejnych latach zamek stopniowo tracił na znaczeniu i popadał w ruinę. Ostatecznie, w XVII wieku, po zniszczeniach związanych z wojną trzydziestoletnią, został opuszczony. W 1925 roku rząd Czechosłowacji przejął kontrolę nad zamkiem i od tego czasu jest on własnością państwa.
Zamek Trosky w Kingdom Come: Deliverance II
W grze Kingdom Come: Deliverance II, osadzonej w XV-wiecznych Czechach, Zamek Trosky odgrywa istotną rolę. Główny bohater, Henryk ze Skalicy, wraz z Janem Ptaszkiem, udaje się do zamku, aby dostarczyć list do Ottona von Bergowa, właściciela warowni. Podróż ta stanowi kluczowy element fabuły gry.
Twórcy gry wiernie odwzorowali architekturę i układ średniowiecznego zamku, co pozwala graczom na eksplorację zarówno wieży Baby, jak i Panny, a także innych części kompleksu. Głównym celem na początku gry jest dostanie się na szlacheckie wesele wyprawiane na zamku. Dodatkowo w jednym z zadań pobocznych, zatytułowanym „Troseckie demony”, gracze mają za zadanie oczyścić zamek z rzekomych demonów, co wymaga dokładnego zbadania jego zakamarków.
Porównanie rzeczywistości z wirtualnym światem
Dzięki Kingdom Come: Deliverance II gracze mają niepowtarzalną okazję przenieść się w czasie i doświadczyć atmosfery średniowiecznego zamku Trosky. Wirtualna rekonstrukcja pozwala na zwiedzanie miejsc, które dziś są już w ruinie, oferując jednocześnie wgląd w życie i architekturę tamtego okresu. Dla miłośników historii i gier komputerowych jest to wyjątkowa okazja do połączenia pasji i pogłębienia wiedzy o jednym z najważniejszych zabytków Czech.
Zamek Trosky w powieści Andrzeja Sapkowskiego
„Baba i Panna to dwie słynne wieże. Nie mniej słynnego zamku Troski, na Podkarkonoszu. Strzeż się zamku Troski, młodzieńcze (...) Rupilius Ślązak, jedyna osoba, która w mojej opinii może pomóc twojemu Samsonowi, od dobrych dziesięciu lat mieszka w Czechach. Na zamku Troski właśnie.”
W powieści Boży bojownicy Andrzeja Sapkowskiego, będącej drugą częścią Trylogii husyckiej, Zamek Trosky odgrywa istotną rolę w fabule. Trzej ohaterowie - Reinevan, Szarlej i Samson Miodek - udają się na Podkarkonosze w poszukiwaniu czarodzieja Rupiliusa Ślązaka, który, według dostępnych informacji, od około dziesięciu lat zamieszkuje właśnie Zamek Trosky. W drodze Reinevan zostaje porwany i trafia do lochów zamku, gdzie nawiązuje kontakt z duchem Rupiliusa.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.