Premiery książek historycznych - marzec 2025 |
Marzec 2025 obfituje w premierowe tytuły, które zainteresują zarówno miłośników geopolityki, jak i pasjonatów historii wojen czy dziejów Polski. Wśród nowości znajdziemy książki, które rzucają nowe światło na przełomowe momenty historii, analizują strategie największych potęg oraz odsłaniają mniej chwalebne karty przeszłości.
W tym miesiącu na księgarskich półkach pojawi się m.in. szeroko zakrojona analiza myśli strategicznej pod redakcją Hala Brandsa, epicka opowieść o II wojnie światowej autorstwa Andrew Robertsa oraz odważne spojrzenie na realia II RP w książce Andrzeja Krajewskiego. Nie zabraknie również publikacji o ciemnych stronach okupacyjnej rzeczywistości w Polsce, brutalnym dziedzictwie brytyjskiego imperium oraz wznowienia klasycznej pozycji Paula Kennedy’ego o losach światowych mocarstw.
To zestawienie najciekawszych premier marca 2025 pomoże wybrać lekturę, która najlepiej odpowie na historyczne pasje czytelników.
Twórcy nowoczesnej strategii. Od starożytności do ery cyfrowej
pod. red. Hala Brandsa | Prześwity | premiera: 7 marca 2025 r.
Podstawowe źródło wiedzy na temat strategii militarnej i politycznej oraz kształtowania świata nowożytnego od starożytności do ery cyfrowej.
To wyjątkowo ważna książka wśród publikacji na temat strategii i kluczowych postaci, które przez wieki, a nawet tysiąclecia kształtowały teorię i praktykę rządzenia. Najwybitniejsi światowi specjaliści – teoretycy i praktycy – prezentują przegląd myśli strategicznej od starożytności do współczesności z globalnej perspektywy porównawczej. Analizie poddano zarówno koncepcje klasyczne, jak i bieżące tendencje w obrębie strategii, a szczególną uwagę poświęcono okresowi zimnej wojny oraz czasom po zamachach z 11 września. Autorzy przyglądają się ponadczasowym wymogom skutecznej strategii, jednocześnie śledząc rewolucyjne zmiany, które stanowią wyzwanie dla twórców strategii we współczesnym świecie.
Wicher wojny. Militarna historia II wojny światowej
Andrew Roberts | Znak Horyzont | premiera: 11 marca 2025 r.
Kultowa już pozycja uznawana za jedną z najlepszych historii II wojny światowej. Andrew Roberts, brytyjski historyk, autor bestsellerowego Napoleona, bierze na warsztat największy konflikt, jaki kiedykolwiek wstrząsnął ludzkością.
Będący efektem lat badań Wicher wojny pokazuje, jak decyzje konkretnych ludzi wpływały na przebieg konfliktu i kształtowały losy świata. Od frontu zachodniego po Afrykę Północną, od Bałtyku po Daleki Wschód.
To historia pojedynków wielkich strategów i tragedii szeregowych żołnierzy, walka brutalności z heroizmem – opowiedziana tak, jak jeszcze nigdy.
Rzeczpospolita kryzysowa. Dwadzieścia lat spaceru po linie
Andrzej Krajewski | Agora | premiera: 12 marca 2025 r.
Podręczniki do historii ukazują dwudziestolecie międzywojenne jako czas odrodzenia i stabilizacji polskiej państwowości. Andrzej Krajewski rozprawia się z tym mitem i opowiada o dwudziestu latach zmagań II Rzeczypospolitej z wojną, spiskami, głodem i nie tylko. Wychodziła obronną ręką z tych kryzysów aż do najazdu nazistowskich Niemiec i Związku Radzieckiego.
Autor sięga po mało znane dokumenty z epoki i dzienniki najważniejszych osób w państwie, relacjonuje uliczne starcia i tajne narady w gabinetach, dzięki czemu tworzy wielowarstwową opowieść o Polsce międzywojennej, rzucającą nowe światło na ten okres historii kraju.
Okupacyjne piekiełko. Bohaterowie, zdrajcy, wstydliwe tajemnice
Sławomir Koper | Harde | premiera: 12 marca 2025 r.
Szmalcownicy, kolaboracja z okupantami, zdrady i zabójstwa polityczne na najwyższych szczeblach polskich władz konspiracyjnych. Tym razem najpopularniejszy pisarz historyczny w Polsce dotyka tematów, które w narracji bogoojczyźnianej stanowią tabu. Kaliber opisywanych faktów nieco tonuje charakterystyczny dla Sławomira Kopra anegdotyczny i lekki styl opowieści, ale jest wynikiem przewracania tych kart naszej historii, których w żadnym razie nie można uznać za chwalebne. Mocno rozbudowane i poprawione wznowienie książki sprzed kilku lat to wyprawa w ciemne zakątki przeszłości, która może wstrząsnąć.
Dziedzictwo przemocy. Historia imperium brytyjskiego
Caroline Elkins | Znak Horyzont | premiera: 24 marca 2025 r.
Prawie 1/4 lądów i niemal 700 milionów ludzi pod jedną flagą. W XX wieku władza imperium brytyjskiego rozciąga się na kilka kontynentów i zostawia rany, które po 100 latach nadal będą krwawić. Jego ambicja jest niepohamowana, a apetyt nieposkromiony. Imperium pożera słabszych, okalecza bezbronnych i rządzi bezlitośnie – w imię Ich Królewskich Mości.
Potęga imperium brytyjskiego rośnie od XVIII wieku. Wyzysk, deportacje, kary cielesne, napaści seksualne, tortury, zabójstwa, obozy koncentracyjne, wojny. Terror. Tak wygląda „misja cywilizacyjna”, którą wyspiarze niosą w świat. Brytyjczycy – naród w swoich oczach wybrany – używają przemocy, by zbudować swój raj na piekle innych.
Narodziny i upadek mocarstw. 500 lat burzliwej historii największych potęg świata
Paul Kennedy | Prześwity | premiera: 28 marca 2025 r.
Pierwsze wydanie tej błyskotliwie napisanej i oryginalnej książki ukazało się w 1988 r. i nadal stanowi lekturę obowiązkową dla każdego, kto interesuje się geopolityką i polityką światową. Międzynarodowy bestseller Paula Kennedy’ego jest fascynującym opisem pięciuset lat zmiany układu sił zarówno gospodarczych, jak i militarnych w relacjach pomiędzy wielkimi mocarstwami. Autor zaczyna swą opowieść od dominacji Europy na świecie kosztem Chin i krajów muzułmańskich i doprowadza czytelnika do czasów współczesnych. Po drodze Kennedy opisuje wojny światowe i konflikty wewnętrzne, destrukcyjne ideologie, paranoję supermocarstw i problemy zjednoczonej Europy. Przekonująco przedstawia współzależność potęgi gospodarczej i militarnej, pokazując, jak brak równowagi między nimi prowadził do spektakularnych katastrof politycznych.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.