1000 lat Królestwa Polskiego. 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego


18 kwietnia 1025 r. Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski. To wydarzenie zapoczątkowało istnienie Królestwa Polskiego i było jednym z najważniejszych momentów w historii naszej państwowości. W 2025 r. obchodzimy dokładnie 1000. rocznicę tej koronacji - Tysiąclecie Korony Polskiej.

Koronacja, która zmieniła Polskę

Koronacja Bolesława Chrobrego

Koronacja Bolesława Chrobrego miała miejsce w Gnieźnie - ówczesnym centrum politycznym i religijnym państwa Piastów. Wybór daty nie był przypadkowy. Po śmierci cesarza Henryka II w 1024 r., w niemieckiej Rzeszy zapanował okres bezkrólewia. Chrobry, który od lat prowadził samodzielną politykę zagraniczną, wykorzystał ten moment i sięgnął po królewską koronę bez konieczności uzyskania zgody cesarskiej.

Wydarzenie to miało ogromne znaczenie symboliczne i praktyczne - oznaczało pełną suwerenność Polski oraz jej wejście do elitarnego grona chrześcijańskich monarchii Europy.

Kim był pierwszy król Polski?

Koronacja Bolesława Chrobrego w Gnieźnie

Bolesław Chrobry, syn Mieszka I i księżniczki czeskiej Dobrawy, był władcą ambitnym, zręcznym dyplomatą i bezwzględnym politykiem. Umocnił granice państwa, z powodzeniem prowadził wojny z cesarstwem, wspierał rozwój Kościoła i dbał o pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Odniósł spektakularne zwycięstwo w wojnie z Niemcami, zakończone pokojem w Budziszynie (1018), który zapewnił Polsce Milsko, Łużyce i trwały pokój na zachodniej granicy. W tym samym roku poprowadził słynną wyprawę kijowską, zdobył Kijów i osadził na tronie swojego zięcia, Świętopełka I, przywracając mu władzę nad Rusią. Chrobry dążył także do pełnej niezależności kościelnej - już w 1000 r. doprowadził do utworzenia metropolii gnieźnieńskiej, co uniezależniło polski Kościół od wpływów niemieckich. Był fundatorem biskupstw, wspierał rozwój sieci klasztorów i uczynił kult św. Wojciecha jednym z filarów swojej władzy. Potrafił zarówno walczyć, jak i negocjować, budując trwałe podstawy państwowości i wizerunek Polski jako silnego, chrześcijańskiego królestwa.

Tysiąclecie Korony Polskiej - co upamiętniamy?

Obchodząc 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego, upamiętniamy narodziny Królestwa Polskiego - państwa, które przetrwało w różnych formach ustrojowych przez wieki, mimo wojen, rozbiorów i zmian granic. To również moment przypomnienia o naszej tysiącletniej tradycji politycznej i tożsamości zakorzenionej w Europie.

Dlaczego to dziś ważne?

Rocznice takie jak Tysiąclecie Korony Polskiej przypominają, że Polska ma długą i nieprzerwaną historię państwowości. Dla współczesnych Polaków to okazja do refleksji nad dziedzictwem, które trwa od czasów pierwszych Piastów po współczesną Rzeczpospolitą.

Artykuły przygotowane na 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz