Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa OUN i UPA - Domostawa 2025. Znamy program uroczystości z patronatem prezydenta-elekta


Domostawa po raz kolejny stanie się miejscem ogólnopolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa na Wołyniu. Uroczystości pod Narodowym Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej odbędą się 12 lipca 2025 r., a ich patronem honorowym jest prezydent-elekt Karol Nawrocki, historyk i prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa na Wołyniu

Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach OUN-UPA w Domostawie. Znamy program uroczystości z patronatem prezydenta-elekta

Wydarzenie w Domostawie na Podkarpaciu upamiętnia ofiarę tysięcy Polaków zamordowanych przez OUN i UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1945. 11 lipca 1943 roku, w tzw. „krwawą niedzielę”, zaatakowano jednocześnie 99 polskich miejscowości. Ustanowiony przez Sejm Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa przypada właśnie na tę symboliczną datę.

Obchody organizowane są przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” oraz Gminę Jarocin. Wydarzenie wpisuje się w szerszy nurt upamiętniania zbrodni wołyńskiej w przestrzeni publicznej i edukacyjnej.

Program obchodów w Domostawie - 12 lipca 2025 r.
  • Msza Święta Polowa
  • Poświęcenie Dzwonu Pamięci
  • Przemówienia okolicznościowe
  • Apel Pamięci
  • Złożenie wieńców i kwiatów
  • Występ Zespołu „Hubal”
  • Grzegorz Podwójny - koncert „Historia prawdziwa pieśnią opisana”
  • Projekcja II części filmu „Sąsiedzi”
  • Domostawa - serce pamięci o Wołyniu

W Domostawie znajduje się Narodowy Pomnik Rzezi Wołyńskiej autorstwa Andrzeja Pityńskiego - monument poświęcony polskim ofiarom ludobójstwa na Kresach. Odsłonięty w 2024 r., szybko stał się centralnym miejscem pamięci, gromadzącym co roku rzesze uczestników z całego kraju.

Patronat prezydenta-elekta Karola Nawrockiego

Uroczystości objęte zostały patronatem honorowym Karola Nawrockiego, wciąż Prezesa IPN oraz prezydenta-elekta Rzeczypospolitej Polskiej, który jako prezes IPN aktywnie działał na rzecz upamiętniania ofiar totalitaryzmów i zbrodni XX wieku.

Patronat prezydenta-elekta nadaje wydarzeniu wyjątkowy charakter - to wyraz szczególnego uznania dla znaczenia pamięci o ofiarach ludobójstwa na Kresach.

Lubisz czytać nasze historie?
Na historia.org.pl codziennie opowiadamy dzieje Polski i świata tak, jak na to zasługują - rzetelnie, pasjonująco, z szacunkiem do faktów. Ale żadna opowieść nie przetrwa bez tych, którzy chcą jej słuchać i ją wspierać.
Postaw nam wirtualną kawę - to darowizna, która realnie pomaga nam działać dalej. To dzięki takim gestom możemy nadal pisać o zwycięstwach, bohaterach i wydarzeniach, które zbudowały naszą tożsamość.

Postaw nam kawę za:



Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz