Historia mody. Jaka moda męska królowała w latach 90-tych?


Moda lat 90-tych w to okres, gdy w Polsce pierwsze zachodnie marki otwierały swoje fabryki i sklepy z dotąd trudno dostępnymi w kraju ubraniami. Królem mody tego okresu był przede wszystkim jeans noszony nie tylko na spodniach, ale we wszelkich innych elementach garderoby. Ale to nie jedyny hit modowy lat 90-tych, który wśród mężczyzn nadal cieszy się popularnością.

Przemiany w Polsce i moda lat 90-tych

Jeans to wizytówka lat 90-tych / fot. CC-BY-SA 3.0

Moda lat 90-tych w Polsce jest nierozerwalnie związana z przemianami gospodarczymi i społecznymi jakie wywołał upadek komunizmu w Polsce. Przeobrażeniu gospodarki z nakazowo-rozdzielczej na kapitalistyczną towarzyszył napływ kapitału zagranicznego i otwieranie wielu nowych sklepów, w tym sklepów z ubraniami. Wcześniej zachodnie ubrania były trudno dostępne. Funkcjonował ich drugi obieg lub można było je nabyć w specjalnych sklepach, gdzie płaciło się wyłącznie dolarami. Aktualnie popularne są natomiast sklepy internetowe np. merits.pl, które w latach 90tych z powodu braku dostępu do internetu nie funkcjonowały.

Otwarcie Polski na świat oznaczało także szerokie zainteresowanie się kulturą zachodnią. Stąd w Polsce zaczęto oglądać i słuchać zachodnich artystów, na którym ubiorze wzorowały się nastolatki. W sklepach i na ulicach pojawiło się więcej kolorowych ubrań.

Jeans

Jeansowa koszula / fot. CC-BY-SA 2.0

Najbardziej charakterystycznym elementem ubioru w latach 90-tych i to zarówno u kobiet jak i u mężczyzn był jeans. Królowały jeansowe spodnie, sukienki, spódnice koszule, rybaczki, czy kurtki. Jeśli noszono jeansy to często z dziurami, łatami i luźnym kroju. Wąskie jeansy zyskały popularność znacznie później.

Jeansy to też jeden z najbardziej trwałych elementów mody lat 90-tych, który nadal jest powszechnie obecny w szafach. Zapotrzebowanie na jeans było tak duże, że gdy w Płocku fabrykę i sklep firmowy w 1993 r. otworzyła jedna z amerykańskich firm produkujących jeans, to po odzież przyjeżdżali tam ludzie z całej Polski. Zwłaszcza, że można było w nim kupić sporo tańsze jeansy drugiej kategorii.

Klientelę na jeans napędzały popularne amerykańskie seriale. Jednym z nich był młodzieżowy serial Beverly Hills 90210, którego główni bohaterowie kochali spodnie jeansowe zarówno te klasyczne, jak i szorty.

Za duże marynarki i szerokie krawaty

Nota bene serial „Przyjaciele” to świetny przegląd mody lat 90-tych. Tam nie tylko królował jeans, ale również oversizowe marynarki i szerokie, a nawet bardzo szerokie krawaty, które chętnie nosił Chandler. Często były one dodatkowo bardzo wzorzyste. Dzisiaj takiego krawatu nie sposób kupić w sklepach z modą, gdyż królują krawaty wąskie lub nawet bardzo wąskie. Szeroki krawat to coś co wraz z końcem lat 90-tych skończyło się w modzie i nigdy nie wróciło. Dzisiaj producenci marynarek szyją je często w kroju slim lub slim fit. W latach 90-tych modne były nieco przyduże marynarki, o luźnym kroju. Podobnie noszono także szerokie spodnie garniturowe często z wywiniętą nogawką.

Flanela

Koszule flanelowe to jeden z charakterystycznych elementów garderoby lat 90-tych / fot. CC-BY-SA 3.0

Innym popularnym męskim ubraniem była wówczas flanelowa koszula w kratę, którą w jednej ze scen nosił Macaulay Culkin w filmie „Kevin sam w domu”.

Trampki

Na modę miały wpływ nie tylko gwiazdy ekranu, ale także, a może przede wszystkim, gwiazdy estrady. Wówczas u szczytu popularności były takie zespoły i artyści jak Spice Girls, Backstreet Boys, Britney Spears i Kurt Cobain.

Męskie trampki w stylu lat 90-tych / fot. CC-BY-SA 3.0

Jeden z idoli młodzieży lat 90-tych, Kurt Cobain nosił charakterystyczne czarno białe tenisówki z białymi sznurówkami, które zyskały również w Polsce olbrzymią popularność. Nota bene nosił je do jeansów z ogromnymi dziurami. Dzisiaj trampki także są popularnym obuwiem, istnieją nawet sklepy, które się w nich specjalizują.

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z mertis.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz