Gdzie kręcono Napoleona? Oto miejsca, w których kręcono sceny do filmu Napoleon na Malcie |
24 listopada do polskich kin wszedł najnowszy film Ridleya Scotta Napoleon. Jest to kolejny film tego legendarnego angielskiego reżysera, którego wiele kluczowych scen powstało na Malcie.
Historia stratega wojskowego oraz cesarza Francji po dziś dzień wywołuje wiele kontrowersji. Świadczy o tym chociażby skala książek, które powstały na jego temat - ponad 10 tysięcy. Dla jednych Napoleon jest uważany za zbawcę narodów i geniusza na polu bitwy. Dla innych to ciemiężyciel podbitych krajów oraz despota. Jednakże zarówno jego przeciwnicy, jak i zwolennicy są zgodni co do tego, że Napoleon miał ogromne znaczenie na kształtowanie mapy Europy w XIX wieku.
Nie powinno więc dziwić, że za tak wielką postać wzięła się wielka postać kina - Ridley Scott. Jego najnowszy film to nie tylko dramat historyczny. To także psychologiczna wiwisekcja Napoleona (Joaquin Phoenix) oraz jego burzliwych relacji z żoną Józefiną (w tej roli Vanessa Kirby). Dzieło twórcy „Gladiatora” wyróżnia się także rozmachem pod kątem scen bitewnych. Kluczowe zdjęcia do „Napoleona” powstawały m.in. na Malcie (którą Cesarstwo Francji okupowało przez dwa lata - 1798-1800).
A że od kilku lat ten wyspiarski kraj śródziemnomorski przyciąga wielkie produkcje filmowe (m.in. „Gra o Tron”, „Troja”, „Gladiator”), warto przyjrzeć się miejscom, na które można natknąć się w „Napoleonie”.
Birgu
Był on jednym z pierwszych miejsc na Malcie, w których Ridley Scott zdecydował się na kręcenie ujęć do „Napoleona”. A że Malta słynie z architektonicznych perełek, wykorzystano usytuowany w tym mieście Fort St. Angelo do stworzenia widowiskowych scen batalistycznych.
Fort Ricasoli
Mocną stroną filmu jest odwzorowanie sześciu najważniejszych bitew w historii cesarza Francji. Pierwsza z nich rozegrała się w Tulonie w 1793 roku, kiedy Napoleon miał 24 lata. Na potrzeby filmu Fort Ricasoli zastępował francuski fort. Można powiedzieć, że to ulubione filmowe miejsce dla Ridleya Scotta. To właśnie Fort Ricasoli był główną scenerią pierwszej części filmu „Gladiator”, gdzie powstało koloseum. Wszystko wskazuje na to, iż podobnie to się potoczy w przypadku kontynuacji.
Golden Bay
Zatoka położona w północno-zachodniej części wyspy Malta była scenerią, w której uwieczniono, jak fregata Étoile du Roy zbliżała się do wybrzeża Malty.
Mdina
To miasto ciszy jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc na Malcie do projektów filmowych. Warto chociażby przypomnieć, iż powstawał tam serial „Gra o Tron”. Na potrzeby filmu Ridleya Scotta zostało ono przekształcone w Paryż. Aby odtworzyć scenerię stolicy Francji w przełomie XVIII i XIX wieku ulice ozdobiono francuskimi flagami oraz szyldami sklepowymi. W filmie pojawiają się sceny, w których Józefina spaceruje w okolicach Katedry Św. Pawła.
Valletta
Kiedy armia francuska zaczęła okupować Maltę w 1798 roku, rezydencją Napoleona stała się Palazzo Parisio - pałac z XVIII wieku ulokowany w Valletcie. Obecnie z jego pomieszczeń znajduje się siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych Malty.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.