2013 – Rokiem Witolda Lutosławskiego


14,8 mln zł przeznaczy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na międzynarodowe obchody przypadającej w 2013 r. setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego (1913-1994) –  jednego z najznakomitszych kompozytorów XX wieku.

Witold Lutosławski / fot. Karol Langner

Inauguracja krajowych obchodów Roku Lutosławskiego odbędzie się 25 stycznia 2013 r. w Filharmonii Narodowej. Uświetni ją występ Anne-Sophie Mutter z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita.

Do najważniejszych wydarzeń należy zaliczyć także jubileuszową X edycję Festiwalu „Łańcuch”, podczas której wystąpią m.in. Lutosławski Quartet prowadzona przez Jacka Kaspszyka orkiestra Filharmonii Wrocławskiej wraz z Garrickiem Ohlssonem  i Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.

W Krakowie zaplanowano Koncert Wiolonczelowy w wykonaniu Andrzeja Bauera, a w Katowicach - Miklósa Perényi’ego z towarzyszeniem NOSPR.

Ponadto odbędą się m.in. IX Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego ( 21-28 lutego 2013 r.) oraz Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Witolda Lutosławskiego (rozstrzygnięcie – marzec  2013 r.).

Powstanie też sieć stron internetowych rozbudowanych specjalnie z myślą o jubileuszu oraz   aplikacje na iPad , smartphony i iPhony („Spacerownik po Warszawie Lutosławskiego”).

Z kolei światowej sławy pianista Krystian Zimerman zaprezentuje dedykowany mu przez LutosławskiegoKoncert fortepianowy w trakcie międzynarodowego tournée m.in. w Singapurze, Zurychu oraz Paryżu.

Natomiast Narodowy Instytut Audiowizualny wyda wyjątkową sześcio-płytową publikację „Lutosławski / świat” (5 płyt CD oraz 1 DVD).

Na wniosek szefa resortu Bogdana Zdrojewskiego obchody zostały objęte patronatem UNESCO. Z tej okazji w 40 miastach, w 18 krajach odbędzie się ponad 100 wydarzeń upamiętniających postać tego wybitnego artysty. W programie znajdzie się wiele muzycznych przedsięwzięć, w tym koncerty symfoniczne i kameralne, recitale, konferencje, sympozja oraz wydawnictwa płytowe i multimedialne.

Źródło: mkidn.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz