Kraków drugim w Europie i siódmym na świecie Miastem Literatury UNESCO |
Kraków jako drugie miasto w Europie i siódme na świecie otrzymało tytuł Miasta Literatury UNESCO. Oficjalne ogłoszenie tej wiadomości zbiegło się ze startem Festiwalu Conrada - największej tego typu imprezie w Europie Środkowo-Wschodniej.
By zostać Miastem Literatury UNESCO, kandydujący ośrodek musi spełniać szereg warunków, odnoszących się do jakości i różnorodności inicjatyw miejscowych wydawców, roli szeroko pojętej literatury w codziennym życiu mieszkańców, bogactwa festiwali i wydarzeń literackich, a także obfitości księgarni, bibliotek i innych instytucji związanych z książką i dbających o tę część cywilizacyjnego dorobku. Ważne jest również zaangażowanie mediów i tworzenie ambitnych programów rozwoju – wszystkie miasta mające „tematyczne” tytuły przyznawane przez UNESCO (jak Miasta Filmu, Miasta Muzyki czy Miasta Designu) tworzą światową Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network).
Krakowska aplikacja, której początki sięgają 2011 roku, uzyskała pozytywne opinie właśnie dzięki podkreśleniu harmonijnego współistnienia wszystkich tych elementów i zarysowaniu śmiałych planów na przyszłość. W wyniku ich realizacji Kraków ma stać się nie tylko skarbnicą dziedzictwa literatury, którym już przecież jest – to przecież tutaj 500 lat temu ukazały się pierwsze książki wydrukowane w języku polskim:Historyja umęczenia Pana naszego Jezusa Chrystusa (anonim., 1508) i Raj duszny (Biernat z Lublina, 1513) – ale i miastem, dla którego książka stanie się motorem rozwoju poprzez rozwój przemysłów kreatywnych i współpracę wszystkich środowisk związanych z literaturą: pisarzy, poetów, krytyków i naukowców, ale także księgarzy, wydawców, przedstawicieli mediów, firm IT i inwestorów. Pierwszy precedens dokonał się właśnie przy okazji tworzenia krakowskiej aplikacji: w tym procesie wzięło udział i zgodnie współpracowało kilkadziesiąt instytucji – państwowych i miejskich, prywatnych i pozarządowych – mających swoją siedzibę w Krakowie, zaś całość prac, podobnie jak wiele wydarzeń literackich w mieście, koordynowało Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Do najbardziej znanych twórców literatury, którzy byli lub są związani z Krakowem należą m.in. Adam Asnyk, Wojciech Bogusławski, Joseph Conrad, Jan Długosz, Jacek Dukaj, Wincenty Kadłubek, Tadeusz Kantor, Jan Kochanowski, Ryszard Krynicki, Stanisław Lem, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek, Cyprian Kamil Norwid, Jerzy Pilch, Piotr Skarga, Wisława Szymborska, Stanisław Witkiewicz, Karol Wojtyła, Stanisław Wyspiański oraz Adam Zagajewski.
Miasta Literatury UNESCO:
- Edynburg, Szkocja (2004)
- Melbourne, Australia (2008)
- Iowa City, Stany Zjednoczone (2008)
- Dublin, Irlandia (2010)
- Rejkiawik, Islandia (2011)
- Norwich, Anglia (2012)
- Kraków, Polska (2013)
Źródło: krakow.pl; miastoliteratury.pl
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Oby poza prestiżem poszły za tym inne korzyści dla Krakowa.
Drugie w Europie? A Dublin, Edynburg i Norwich to gdzie są? Wyspy Brytyjskie stały się ostatnio nowym kontynentem?
Kraków jest drugim nie anglojęzycznym miastem na świecie, które dostało ten tytuł.