Spotkanie otwarte pt. „90 . rocznica przybycia 14. pułku piechoty do garnizonu włocławskiego” |
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w ramach Dni Włocławka zaprasza do Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 w dniu 17 czerwca o godzinie 17.00 na spotkanie otwarte pt. „90 . rocznica przybycia 14. pułku piechoty do garnizonu włocławskiego”.
Dzieje 14. pp są nierozerwalnie związane z historią Włocławka okresu dwudziestolecia międzywojennego. Został on powołany do istnienia w Jarosławiu na przełomie października i listopada 1918 r. na bazie 34. i 90. pp armii austriackiej. Początkowo występował jako 9. pp, ale w ramach reorganizacji Wojska Polskiego przemianowany został w dniu 17 lutego 1919 r. na 14. pułk piechoty. W latach 1919-1920 walczył w Małopolsce Wschodniej, brał udział w „Wyprawie Kijowskiej„ oraz Bitwie Warszawskiej. Jego batalion zapasowy wsławił się desperacką obroną Włocławka w dniach 14-19 sierpnia 1920 r. Od maja 1921 r. 14. pp na stałe stacjonował we Włocławku, gdzie oprócz realizacji zadań czysto wojskowych aktywnie uczestniczył w życiu miasta i okolicy. W kampanii wrześniowej 1939 r. pułk walczył w ramach Armii ”Pomorze”, tocząc ciężkie walki na Pomorzu oraz w bitwie nad Bzurą. Kampania wrześniowa położyła kres istnieniu 14. pp, gdyż nie został on odtworzony zarówno w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie , jak też w oddziałach konspiracyjnej Armii Krajowej.
W programie spotkania przewidziano referaty Zdzisława Ciesielskiego (Geneza i walki 14. pułku piechoty w latach 1918-1921), Mariana Cieślaka (Pamiątki po 14. pułku piechoty w zbiorach MZKiD) i Tomasza Wąsika (Fotografie archiwalne 14. pułku piechoty w zbiorach MZKiD). Jednocześnie organizatorzy zwracają się z prośbą do mieszkańców Włocławka o wszelkie informacje i udostępnienie pamiątek o 14. pp oraz osób z nim związanych.
Wstęp wolny.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.