Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego Kielce 2015


Delegacja Historia.org.pl miała przyjemność odwiedzić już pierwszego dnia na XXIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wystawa zgromadziła 550 wystawców z 30 krajów świata, w tym największe firmy zbrojeniowe, które wystawiły olbrzymią ilość sprzętu, od mikroelementów uzbrojenia po czołgi i śmigłowce bojowe.

_DSC6364

Autor przy śmigłowcu szturmowym AH-64 Apache.

                Teren kieleckich Targów jest olbrzymi, składa się na niego 5 hal wystawowych i obszerny teren wkoło budynków. Wszędzie tam pojawiają się wystawcy, przedstawiciele ministerstw i potencjalni kontrahenci zbrojeniówek całego świata. Wszyscy oni przedstawiają swoje najlepsze produkty.

                Wśród firm można znaleźć takich znanych wytwórców broni strzeleckiej, jak H&K, FN Herstal, Barret, Arctitc Weapons i FB Łucznik z Radomia. Producentów sprzętu ciężkiego reprezentują w pierwszym rzędzie Raytheon, OTO Melara, Boeing, Airbus, BAE Systems, Krauss-Maffei, Rheinmetall, Lockheed Martin, Rafael, ThyssenKrupp oraz Polska Grupa Zbrojeniowa. Prezentują oni systemy artyleryjskie, czołgi, wyrzutnie rakiet, transportery i samochody opancerzone, śmigłowce, drony i dużą liczbę sprzętu inżynieryjnego i saperskiego.

_DSC6385

Polscy czołgiści na Leopardzie 2A5. W tle pojazdy zabezpieczenia technicznego.

                Najciekawszymi eksponatami latającymi są amerykańskie UH-60 Black Hawk, AH-64 Apache, francuski Caracal (zwycięzca przetargu WP na śmigłowce) oraz turecki śmigłowiec szturmowy T129 ATAK oraz duża liczba dronów krajowych i zagranicznych producentów. Zwiedzający mogą zapoznać się z licznymi systemami artyleryjskimi – haubicami samobieżnymi na opancerzonych podwoziach gąsienicowych (m.in. najnowszy polski Krab) i kołowych, wyrzutniami rakiet taktycznych i przeciwlotniczych. Liczne są także transportery opancerzone rodziny Rosomak w różnych ciekawych konfiguracjach. Pojawiły się także czołgi – używane przez Polaków T-72M, PT-91 Twardy oraz Leopardy 2A4 i 2A5. Niemiecka delegacja rozstawiła się wokół najnowszego czołgu Leopard 2A7+, będącego jedną z największych nowinek zaprezentowanych na MSPO 2015.

_DSC6417

Słynny karabin przeciwsprzętowy Barret.

                Na Targach można spotkać także wystawy sprzętu historycznego. Ciekawostkami są radziecki czołg ciężki IS-2, czołg lekki T-70, zdwojone działko przeciwlotnicze na morskiej podstawie Bofors 40 mm czy niemieckie poczwórnie sprzężone działko 20 mm „Vierling”.

_DSC6419

Dron Hermes 900. W telewizji drony wydają się jednak mniejsze.

                Wystawa potrwa do 4 września. Bilety kosztują 80-100 zł.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz