„Bohaterowie polskich powstań narodowych” – M. Borucki – recenzja |
Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to idealny czas, aby przypomnieć najważniejsze wydarzenia z jej historii. Na rynku wydawniczym zaobserwować można wysyp nowości książkowych, traktujących o różnych aspektach dziejów naszego państwa. Jedną z nich jest książka Marka Boruckiego –Bohaterowie polskich powstań narodowych.
Publikacja, która ukazała się nakładem wydawnictwa Muza, przedstawia koleje losów bohaterów polskich zrywów niepodległościowych. W czasie lektury recenzowanej pozycji można zapoznać się z życiorysami postaci powszechne znanych, takich jak: Tadeusz Kościuszko, Józef Bem, Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Wojciech Korfanty czy Leopold Okulicki oraz tych, którzy nie utrwalili się w szeroko rozumianej powszechnej świadomości narodowej.
Autorem recenzowanej lektury jest Marek Borucki, znany czytelnikom z publikacji Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat, która ukazała się w dwóch częściach, również nakładem wydawnictwa Muza. Jest także rzeczoznawcą podręczników szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Książka podzielona została na dziewięć rozdziałów. Każdemu z nich odpowiada konkretny zryw niepodległościowy. I tak można zapoznać się z bohaterami powstań: kościuszkowskiego, listopadowego, krakowskiego, Wiosny Ludów, styczniowego, wielkopolskiego, śląskiego, warszawskiego oraz uczestnikami polskiej sprawy w czasie I wojny światowej, która przez autora recenzowanej pozycji została nazwana „ostatnim powstaniem”.
Charakter recenzowanej książki pozwala sądzić, że czytelnik ma do czynienia z leksykonem, zawierającym życiorysy wybranych osób. Jednak styl, jakim została ona napisana sprawia, że można ją czytać jak zapierającą dech w piersiach powieść. Autentyczne wydarzenia historyczne przedstawione są w sposób niemal fabularny, czytelnik znajdzie też informacje o życiu bohaterów poprzedzającym ich zaangażowanie w zrywy niepodległościowe. Dużym plusem jest też przystępny i zrozumiały język.
Niemal każdy prezentowany życiorys został wzbogacony w fotografie bohaterów, najważniejsze miejsca z nimi związane, ryciny, obrazy oraz dokumenty. W treści znajdują się również teksty piosenek powstańczych i fragmenty utworów literackich, nwktórych pojawiły się opisywane postacie. Ponadto na końcu książki została umieszczona bibliografia.
Dużą zaletą książki jest wplatanie życiorysów polskich bohaterów w ważne wydarzenia historii Polski czy spuentowanie losów bohaterów. Warto też nadmienić, że większość postaci z kart książki jest uhonorowanych w różnych miastach Polski swoimi ulicami, placami czy skwerami. Jednak większość mieszkańców zapewne nie ma pojęcia, czym się wsławili. Niniejsza książka jest idealną okazją do nadrobienia zaległości w tym temacie.
Minusem recenzowanej publikacji jest brak wykorzystania aparatu naukowego. W niektórych miejscach, jak np. cytowanie wznoszonych okrzyków w momencie śmierci, aż prosi się o zamieszczenie odesłania do materiału źródłowego.
Podsumowując, można śmiało napisać, że książka Marka Boruckiego jest lekturą godną polecenia. Styl narracji, czytelny i przejrzysty układ oraz sama treść sprawiają, że będzie to idealna lektura uzupełniająca dla przygotowujących się do egzaminu dojrzałości, studentów oraz tych, których wiedza historyczna z omawianego okresu jest pobieżna. Z niedosytem natomiast pozostaną ci, którzy oczekują drobiazgowych i wyczerpujących życiorysów. Właśnie tych odsyłam do publikacji biograficznych.
Plus minus:
Na plus:
+ podjęta tematyka
+ solidna szata graficzna
+ ilustracje, ryciny, skany dokumentów
+ płynna narracja
+ przystępny język
+ bibliografia
Na minus
- brak przypisów
Tytuł: Bohaterowie polskich powstań narodowych
Autor: Marek Borucki
Wydawca: Muza S.A.
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-287-0865-5
Liczba stron: 496
Okładka: twarda
Cena: 59,90 zł
Ocena recenzenta: 8,5/10
Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak
Korekta językowa: Patrycja Grempka
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.