Odkrycie wraku w Nilu potwierdza opis Herodota |
Jak dotąd jedynie z opisu Herodota było wiadome, w jaki sposób sporządzano barki do żeglugi po Nilu. Badacze jednak nie mieli pewności, czy był on zmyślony, czy nie. Aż do niedawna.
Dyskusja nad istnieniem opisanej konstrukcji łodzi handlowej, którą Herodot zawarł w swych Dziejach, może zostać uznana za rozstrzygniętą. Archeolodzy podwodni z Institut Européen d’Archéologie Sous-Marine odkryli nieopodal starożytnego Tanis idealnie zachowany wrak potwierdzający prawdziwość opisu ojca historiografii.
Dr Damian Robinson, dyrektor Centrum Archeologii na Uniwersytecie w Oxfordzie, tak skomentował znalezisko: „Dopóki nie odkryliśmy tego wraku, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że Herodot miał rację”.
Odwiedzający Egipt w V w. p.n.e. Herodot podawał: „Statki, na których przewożą towary, są u nich sporządzane z drzewa akantu, którego kształt bardzo jest podobny do kyrenejskiego lotosu, a wydzielana w kroplach żywica jest gumą. Z tego więc drzewa akantu tną na jakie dwa łokcie długie dyle, spajają je razem na modłę cegieł i budują statek w następujący sposób: Dokoła mocno wpuszczonych i długich kołków szeregują te dwułokciowe belki; skoro zbudują statek, nakładają na nie belki poprzeczne. Wręgami wcale się nie posługują, a wpustki wewnątrz zatykają papirusem. Robią jeden tylko ster, który przebity jest przez pokład statku. Na maszt używają drzewa akantusowego, na żagle łyka papirusu”1.
Znaleziony wrak ma kadłub w kształcie półksiężyca i konstrukcję z grubych desek połączonych czopami. Pierwotnie łódź mierzyła 28 m długości. Miała żebra wewnętrzne – dokładnie takie, jak opisał je Herodot. Dotychczas nie wiedziano, jak one wyglądały.
Wyniki badań opisano w pracy Ship 17: a baris from Thonis-Heracleion autorstwa Alexandra Belova.
Bibliografia:
- Alberge D., Nile shipwreck discovery proves Herodotus right – after 2,469 years, „Theguardian.com” z dnia 17 marca 2019 r., https://www.theguardiacom/science/2019/mar/17/nile-shipwreck-herodotus-archaeologists-thonis-heraclion?fbclid=IwAR3x9uMDOR8J1WUfV0yMQwoMLxFHAyR6B3LqJRJiWY2QO1fQGHeuHRiefIU (dostęp: 18 marca 2019 r.).
- Herodot, Dzieje, przeł. S. Hammer, oprac. R. Turasiewicz, Wrocław–Warszawa–Kraków 2006.
- Herodot, Dzieje, przeł. S. Hammer, oprac. R. Turasiewicz, Wrocław–Warszawa–Kraków 2006, s. 160–161 (II 96). [↩]
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Starozytnosc nie miala powodu do klamstwa