Prof. Ryba został nowym członkiem Kolegium IPN |
Profesor Mieczysław Ryba będący pracownikiem KUL i wykładowcą WSKSiM został nowym członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
Kolegium IPN
Kolegium IPN jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Instytutu Pamięci w sprawach objętych zakresem działania IPN oraz wykonuje zadania i posiada kompetencje przewidziane w ustawie. Kolegium składa się z dziewięciu członków, w tym: dwóch powoływanych przez Prezydenta RP, pięciu powoływanych przez Sejm RP oraz dwóch powoływanych przez Senat. Kadencja Kolegium IPN trwa 7 lat. Funkcję członka Kolegium Instytutu Pamięci można pełnić nie dłużej niż przez dwie kadencje.
O miejsce w Kolegium ubiegało się dwóch kandydatów. Kandydaturę profesora Mieczysława Ryby zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość, a doktora Bartosza Rydlińskiego Lewica. W sejmowym głosowaniu prof. Ryba uzyskał 238 głosów poparcia, a dr Rydliński 95. Tym samym członkiem Kolegium został prof. Ryba.
Mieczysław Ryba
Mieczysław Ryba – historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzw. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Obecnie profesor Ryba pracuje jako pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także jako wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Do 2014 r. był kierownikiem Katedry Historii Systemów Politycznych XIX i XX wieku (KUL), jest promotorem kilkudziesięciu prac licencjackich, magisterskich, kilku doktorskich.
W latach 2010-2018 zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Miasta Lublin; obecnie jest wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. W latach 2007-2011 był członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej (za czasów prezesury prof. Janusza Kurtyki). Od lat utrzymuje także kontakty zawodowe z Instytutem Edukacji Narodowej. W 2010 r. został członkiem Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy.
Jest autorem licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych. Wśród nich należy szczególnie wymienić pozycje książkowe: Naród a polityka. Myśl społeczno-polityczna twórców ruchu narodowego w okresie międzywojennym (Lublin 1999), Magistra vitae. Rozważania historyczne (Radom 2004), Szkoła w okowach ideologii. Szkolna propaganda komunistyczna w latach 1944-1956 (Lublin 2006), Środowiska i ugrupowania polityczne na Lubelszczyźnie w latach 1914-1918 (Lublin 2007), Odkłamać wczoraj i dziś (Warszawa 2014), Stosunki państwo-Kościół w województwie lubelskim 1918-1939 (Lublin 2016), The idea of Catholic University in the reborn Poland (Warszawa-Radzymin 2018), Stosunki państwo-Kościół na Kresach południowo-wschodnich II Rzeczpospolitej (Warszawa 2021).
11 listopada 2015 r. Mieczysław Ryba został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski, za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej. Obecnie jest członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski.
Bartosz Rydliński
Bartosz Rydliński jest doktorem nauk społecznych, adiunktem w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji UKSW, współzałożycielem i od 2017 roku prezesem Fundacji Centrum im. Ignacego Daszyńskiego (CID).
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.