Ślubne i nieślubne dzieci Kazimierza Wielkiego. Pięć córek małżeńskich i trzech synów z nieprawego łoża


Mimo pragnienia przedłużenia swojej dynastii, Kazimierz Wielki nie doczekał się syna poczętego z małżeńskiego łoża. Polski władca miał cztery żony, które dały mu pięć córek. Prawdopodobni synowie króla rodzili się wyłącznie ze związków pozamałżeńskich.

Pierwsza żona i dwie córki

Aldona Anna Giedyminówna

Kazimierz Wielki był żonaty czterokrotnie, ale dzieci doczekał się tylko z pierwszego i ostatniego małżeństwa. Żadna z żon nie dała mu jednak męskiego potomka i oto na skutek układów sukcesyjnych na polskim tronie po śmierci króla zasiadł jego siostrzeniec, Ludwik Węgierski.

Pierwszą małżonką, jeszcze królewicza, była Aldona - córka litewskiego księcia Giedymina. Związek był niejako gwarancją sojuszu polsko-litewskiego. By zawrzeć w 1325 r. małżeństwo z Kazimierzem, Aldona przyjęła chrzest, na którym otrzymała imię Anna. Już rok po ślubie na świat przyszło pierwsze dziecko pary. Była nim Elżbieta. Natomiast druga córka - Kunegunda, urodziła się w roku 1335.

Elżbieta Kazimierzówna

Bogusław V Pomorski i Elżbieta Piastówna / fot. Klapi, CC-BY-SA 3.0

Elżbieta w 1343 r. wyszła za mąż za Bogusława V zachodniopomorskiego. To zaaranżowane przez ojca małżeństwo miało wzmocnić polsko-pomorski sojusz wymierzony w Krzyżaków. Najstarsza córka, podobnie jak kiedyś Kazimierz, stała się narzędziem politycznej rozgrywki królewskiego ojca.

Z kolei z małżeństwa Elżbiety i Bogusława w 1347 r. na świat przyszła córka również nazwana Elżbietą. Wnuczka Kazimierza w przyszłości poślubi króla Czech i cesarza Karola IV Luksemburskiego. Natomiast w 1351 r. na świat przyjdzie Kazimierz IV słupski, którego polski król adoptuje, by zapobiec węgierskiemu następstwu tronu. Testament Kazimierza w tym zakresie zostanie jednak unieważniony, a siostrzeniec 17 listopada 1370 r. zostanie koronowany w katedrze wawelskiej na króla Polski.

Kunegunda Kazimierzówna

Ludwik VI Rzymski

Drugą córką Kazimierza i Aldony była Kunegunda, która w 1345 r. została żoną Ludwika Rzymianina, będącego synem cesarza niemieckiego Ludwika IV Wittelsbacha. Jednak małżeństwo nie doczekało się potomstwa. Po śmierci Kunegundy w roku 1357 r. Ludwik nie ożenił się ponownie i zmarł w 1364 lub 1365 r.

Adelajda Heska i Krystyna

W 1339 r. Aldona Anna umiera. Z kolejnego małżeństwa z córką landgrafa heskiego, Adelajdą, Kazimierz nie miał potomstwa, a ponadto władca czynił starania by je unieważnić. To mu się zresztą nigdy nie udało, mimo iż żona prawdopodobnie była bezpłodna. Nie przeszkodziło to jednak królowi w zawarciu kolejnego, tym razem bigamicznego małżeństwa z Czeszką Krystyną Rokiczaną w roku 1356. Miłość nie trwała długo i wkrótce Kazimierz odprawił Krystynę, nie doczekawszy się z nią potomka.

Portret Adelajdy Heskiej autorstwa Jana Matejki

Anna, Kunegunda i Jadwiga

Z ostatnią żoną, poślubioną w 1365 r., co nota bene było już drugą bigamią, polski władca doczekał się trójki dzieci: Anny, Kunegundy i Jadwigi. Wybranka Kazimierza, Jadwiga żagańska, była córką Henryka V Żelaznego. Po śmierci monarchy wyszła ponownie za mąż za księcia legnickiego Ruprechta I.

Najstarsza z córek Kazimierza z tego małżeństwa przyszła na świat w 1366 r. Anna, bo tak miała na imię, w 1380 r. została żoną hrabiego Wilhelma von Cilli, a po jego śmierci hrabiego Ulryka von Tecka. Córka Anny z pierwszego związku, również Anna, została 29 stycznia 1402 r. drugą żoną Władysława Jagiełły.

Kunegunda, która przyszła na świat w 1367 lub 1368 r. zmarła po dwóch latach, a urodzona w 1369 r. lub 1370 r. Jadwiga - w wieku nastoletnim.

Dzieci nieślubne

Kazimierz Wielki

O nieślubnych dzieciach Kazimierza Wielkiego wiemy niewiele. Król, mimo iż nie bez przyczyny uchodził za kochliwego uwodziciela wielu kobiecych serc, to nie pozostawił po sobie zbyt wielu dzieci zrodzonych z pozamałżeńskiego łoża. A niewątpliwie nie stronił od wdzięków dam. Czy to w wyniku swojej zręczności, czy też zrządzeniem przypadku, znane są informacje o zaledwie kilku królewskich dzieciach będących wynikiem królewskiego romansu. W dodatku tak naprawdę nie wiadomo, czy takich dzieci było dwoje czy troje. Według Janka z Czarnkowa, Kazimierz swoim naturalnym synom Niemierzy i Janowi zapisał w testamencie Bogucice, Chomętów, Pierzchnicę, Drugnię i inne wsie. Zapisy te jednak unieważnił Ludwik Węgierski tuż po śmierci Kazimierza. Za trzeciego syna uchodzi również Pełka.

Należy pamiętać, że średniowieczni władcy nie zatajali przed światem dzieci z nieprawego łoża, a mimo to informacje o nieślubnych potomkach Kazimierza są szczątkowe. Nic nie wiadomo ani o ich datach urodzin, ani o matkach. Wiadomo jedynie, że według Długosza Niemierza był na usługach króla Władysława Jagiełły. W trakcie pełnionej służby miał zostać zabity w Koprzywnicy, podczas kłótni przy wybieraniu podwód.

Zestawienie

I żona Aldona Anna Giedyminówna
dzieci: Elżbieta (żona Bogusława V zachodniopomorskiego) i Kunegunda (żona Ludwika rzymskiego)
wnuki: z Elżbiety - Elżbieta i Kazimierz IV słupski
II żona Adelajda Heska
III żona Krystyna Rokiczana
IV żona Jadwiga żagańska
dzieci: Anna (żona Wilhelma von Cilli, później Ulryka von Tecka), Kunegunda i Jadwiga
wnuki: z Anny - Anna Cylejska
Prawdopodobne dzieci nieślubne: Niemierza, Jan i Pełka

Bibliografia:

  1. Jana Długosza Roczniki czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego, ks. 9, oprac. D. Turkowska i M. Kowalczyk, Warszawa 2009.
  2. Kronika Jana z Czarnkowa, Kraków 2016.
  3. Dąbrowski J., Kazimierz Wielki: twórca Korony Królestwa Polskiego, Wrocław 1964.
  4. Wyrozumski J., Kazimierz Wielki, Wrocław 2004.

Czytaj także:

Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum.Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Kmin89 napisał(a):

    Jakaż to przewrotność losu, że z małżeństw miał tylko córki a z romansów synów.

Zostaw własny komentarz