W Palmirach powstanie nowy budynek Muzeum


W Palmirach koło Warszawy powstanie nowy budynek Muzeum Walki i Męczeństwa. Budowa zostanie sfinansowana dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej. Prace budowlane mają ruszyć w kwietniu tego roku. 

„Palmiry to miejsce symboliczne. Dlatego budowa Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach jest niezwykle ważna dla podtrzymania tożsamości patriotycznej. Będzie się tu mieścić stała ekspozycja prezentująca fotografie, dokumenty i pamiątki związane z ofiarami tej tragedii” – powiedziała Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Nowy budynek ma powstać jeszcze w tym roku. Zostanie zbudowany w miejscu obecnego gmachu, który zostanie rozebrany. Nowa siedziba będzie wstanie pomieścić wszystkie zbiory i odpowiednio zaprezentować swoje ekspozycje. Będzie także dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Obecna siedziba muzeum to ponad trzydziestoletnia budowla, w której nie mieszczą się wszystkie zbiory. Również organizacja przestrzeni budynku nie pozwala na odpowiednią prezentację tematu. Brakuje w nim nowoczesnego wyposażenia, które pozwoliłoby tak ważnemu miejscu pamięci narodowej stać się muzeum na miarę XXI w. Poza estetyką do poprawy są też kwestie bezpieczeństwa – konieczne jest dostosowanie miejsca do potrzeb osób niepełnosprawnych. Aby sprostać oczekiwaniom dzisiejszego odbiorcy, muzeum opracowało projekt nowej siedziby. Szansą na realizację tej inwestycji są fundusze unijne.

Dofinansowanie pochodzące z Unii Europejskiej będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, wyniesie 2 mln 662 tys. zł. Całość kosztów szacowana jest na 3 mln 132 tys. zł. Pod koniec lutego miasto ogłosi przetarg na prace budowlane, które mają się rozpocząć w kwietniu. Zakończenie budowy Muzeum planowane jest na koniec tego roku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz