Wystawa: „Alarm dla miasta Warszawy”


„Alarm dla miasta Warszawy” - to tytuł wystawy internetowej przygotowanej przez w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

WystawaAlarmdlaWarszawy

Wystawa składa się z sześciu działów tematycznych, z których każdy zawiera dokumenty ilustrujące różne aspekty życia stolicy w okresie pierwszych miesięcy wojny i okupacji.

Pierwszy jest poświęcony obronie stolicy we wrześniu 1939 roku. Kolejny stratom i zniszczeniom powstałym w wyniku bombardowań miasta. Następne omawiają działania władz okupacyjnych w pierwszych miesiącach po kapitulacji oraz samopomoc społeczną organizowaną przez warszawian. Kolejna sekcja obrazuje życie codzienne okupowanej stolicy: ulice, ludzi, transport i drobny handel. W ostatniej sekcji umieszczono zdjęcia lotnicze Warszawy wykonane we wrześniu 1939 roku przez pilotów Luftwaffe.

Obok pogrupowanych tematycznie fotografii wystawa zawiera także cyfrowe faksymile apeli, odezw, rozkazów, obwieszczeń i plakatów ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Ekspozycję można oglądać na stronie: 1939.warszawa.ap.gov.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz