„II Wojna Światowa. Kampania Wrześniowa w Polsce 1939” - recenzja (1)


Film dokumentalny o kampanii wrześniowej w 1939 roku jest kompilacją wyselekcjonowanych materiałów archiwalnych, tworząc ciekawy i holistyczny obraz wydarzeń  z pierwszych dni II wojny światowej. Stanowi świetny przykład filmu edukacyjnego, który można wykorzystać w edukacji szkolnej z kilku powodów. Streszcza w przeciągu nieco ponad pięćdziesięciu minutach całość historii kampanii wrześniowej, nie tylko od strony wojskowo – wojennej, ale także społecznej i politycznej poprzez odpowiedni dobór materiałów archiwalnych i z rozsądnie wyważonym komentarzem historycznym narratora.

Całościowe ujęcie historii kampanii wrześniowej spełnia standardy wymagań programowych szkolnego nauczania, a ponadto zachęca do pogłębienia swojej wiedzy na ten temat. Zaletą filmu jest wplątanie w ciąg wydarzeń militarnych także historii społecznej, poprzez ukazanie powszechnego losu żołnierzy obu stron konfliktu, mieszkańców miast czy widzów ceremonii wojskowych. Stanowi jeden z elementów promocji historii społecznej w edukacji, co wciąż jeszcze jest dość rzadkie, z powodu ograniczania się w opowieściach do historii politycznej. Film wydawnictwa „Grube ryby” zasadniczo zmienia ten trend i otwiera szansę na pogłębienie wiedzy historycznej o II wojnie światowej. Niestety czas projekcji, około pięćdziesięciu minut, utrudnia poważnie jego prezentację w szkole, ponieważ na jednostkę lekcyjną jest przeznaczone zaledwie czterdzieści pięć minut. Chociaż zdaję sobie sprawę, że streszczenie ciągu wydarzeń w oparciu o tylko materiały archiwalne do około pięćdziesięciu minut jest zadaniem niezwykle trudnym, a nie niemożliwym, co świetnie pokazuje ten film. Można jednak dopasować ten film, rezygnując z niektórych scen, do czasu jednostki lekcyjnej, zmniejszając o około dziesięciu minut (do czterdziestu dwóch). Drugim problemem jest dwugłos narratora. Poprzez kompilację różnych fragmentów materiałów archiwalnych prowadzi nas narrator w języku polskim w towarzystwie narratora w języku niemieckim, co trochę utrudnia posłuch jego wykładu. Te wady filmu wypływają jednak z kwestii technicznych i nie mają znaczenia na to, że jest to wartościowe dla celów edukacji historycznej dzieło poznania historii II wojny światowej.

Reżyser: Różni
Producent: Grube Ryby
Nośnik: DVD
Data premiery: 17 sierpnia 2009
Dźwięk: DD 2.0
Format: 4:3
Język oryginału: polski
Lektor języki: polski

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz