Wystawa: „Inżynierowie bez granic. Lindleyowskie plany Warszawy przełomu XIX i XX wieku”


We wtorek, 27 października, o godz. 19.00 w Audytorium Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej 55 można będzie oglądać wystawę pt. „Inżynierowie bez granic. Lindleyowskie plany Warszawy przełomu XIX i XX wieku” prezentującą unikatowy zbiór planów Warszawy uznanych za jedno z największych dzieł światowej kartografii i geodezji. 

Odbędą się także wykłady autorów ekspozycji: Ryszarda Żelichowskiego o działalności rodziny Lindleyów w Polsce i Europie oraz Pawła E. Weszpińskiego na temat historii i znaczenia planów angielskich inżynierów dla odkrywania historii Warszawy.

Wystawa będzie czynna do 6 listopada. Ekspozycję przygotowało Archiwum Państwowe m.st. Warszawy we współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków, Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Warszawie oraz Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii. Gospodarzem spotkania jest Koło Naukowe Architektury Rodzimej Politechniki Warszawskiej. Wstęp wolny.

Tzw. Plany Lindleyów to unikatowy zbiór planów Warszawy i jedno z największych dzieł światowej kartografii i geodezji. Powstały w latach 1883-1915 na potrzeby budowy warszawskich wodociągów, realizowanej pod kierunkiem Wiliama Heerleina Lindleya. Jedynie trzy miasta, Warszawa, Frankfurt i Hamburg zostały skartowane w tamtym okresie w tak wielkich skalach: 1:200. Na planach zawarto informacje o sytuacji terenowej, oznaczono zabudowę drewnianą i murowaną, budynki użyteczności publicznej, tereny zielone, przebieg sieci wodociągów i kanalizacji, numery policyjne i hipoteczne, na wielu widnieją nazwiska właścicieli nieruchomości. Różnorodność i rzetelność zawartych informacji czynią plany wciąż użytecznymi dla instytucji i osób prywatnych. Znaleźć można na nich także ślady późniejszych aktualizacji i prac planistycznych. Ze względu na staranne wykonanie, dbałość o szczegóły, stosowaną kolorystykę plany posiadają także niezaprzeczalny walor artystyczny. Przechowywane są w Archiwum Państwowym m.st. Warszawy.

Najnowsze wydarzenia związane z Planami Lindleyów i działalnością rodziny Lindleyów w Warszawie i Polsce:

W lipcu 2009 r. zakończył się pierwszy etap prac konserwatorskich i zabezpieczających tzw. Planów Lindleyów. Objął on 64 z 7 tys. arkuszy znajdujących się w zbiorach Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Prace zostały sfinansowane ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Dziedzictwo Kulturowe”. Oczyszczone i zabezpieczone plany zostały zeskanowane w Biurze Geodezji i Katastru m.st. Warszawy z wykorzystaniem płaskiego skanera wielkoformatowego zapewniającego w pełni kartometryczny zapis obrazu. Projekt był programem pilotażowym. Miał na celu nie tylko przeprowadzenie zabiegów konserwatorskich, ale również opracowanie metod i procedur wykorzystywanych przy kolejnych etapach konserwacji i digitalizacji planów. Elektroniczne kopie pozwolą na ochronę oryginalnych planów i usprawnienie ich udostępniania.

30 września 2009 r. w siedzibie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy odbyło się zebranie założycielskie Towarzystwa Lindleyowskiego „Societas Lindleiana”. Prezesem Towarzystwa został historyk i varsavianista, prof. Ryszard Żelichowski, autor obszernej monografii poświęconej życiu i działalności rodziny Lindleyów. Wśród członków założycieli znaleźli się m.in.: dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Hanna Krajewska, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, Andrzej Sołtan i dyrektor Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, Ryszard Wojtkowski.

Zadaniem Towarzystwa jest podejmowanie działań mających na celu prowadzenie badań naukowych i zachowanie zabytków kultury materialnej - w tym Planów Lindleyów - związanych z działalnością w Polsce inżynierów: Williama, Williama Heerleina, Roberta i Josepha Lindleyów, popularyzowanie wiedzy o życiu i działalności angielskich inżynierów oraz wpisanie polskich obiektów infrastruktury technicznej powstałych w wyniku ich działalności, między innymi Filtrów Warszawskich, na listę dziedzictwa narodowego i listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz