Święto Wszystkich Świętych 2009: Ich już z nami nie ma...


1 listopada to święto o wyjątkowym charakterze. Wspominamy w trakcie niego bliskich zmarłych i modlimy się za ich dusze. To też okazja dla przypomnienia osób związanych z historią, które zmarły w ostatnim roku.

Henryk Halkowski (ur. 27 grudnia 1951 w Krakowie, zm. 1 stycznia 2009 w Krakowie)
Polski historyk, dziennikarz, publicysta i tłumacz, znawca chasydyzmu i historii krakowskiego Kazimierza. Studiował architekturę i filozofię. Sekretarz krakowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, aktywnym członek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Współzałożyciel wydawnictwa Austeria.

Elżbieta Zawacka, ps. „Zelma”, „Sulica”, „Zo”
 (ur. 19 marca 1909 w Toruniu, zm. 10 stycznia 2009 w Toruniu)
Legendarna kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna kobieta wśród „Cichociemnych” i druga Polka w historii Wojska Polskiego awansowana na stopień generała brygady. Inicjatorka powstania ogólnopolskiego stowarzyszenia byłych żołnierzy Armii Krajowej (obecnie Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej). Dwukrotnie odznaczona Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy, pięciokrotnie Krzyżem Walecznych i Orderem Orła Białego.

Joanna Guze (ur. 30 listopada 1917 w Żytomierzu, zm. 12 stycznia 2009 w Warszawie)
Polska tłumaczka, krytyk i historyk sztuki. Studiowała filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Lwowskim. Autorka welu tłumaczeń francuskich pisarzy m.in. Alberta Camusa, Prospera Mériméego, Charlesa Nodiera, Stendhala, Juliusza Verne’a. Autorka licznych słuchowisk radiowych dla młodzieży.

Anna Maria Radziwiłł (ur. 20 kwietnia 1939 w Sichowie Dużym, zm. 22 stycznia 2009 w Warszawie)
polska pedagog, historyk, senator I kadencji, była wiceminister edukacji narodowej. Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jeden z ekspertów „Solidarności”. Przewodnicząca Rady Fundacji Batorego. Autorka i współautorka podręczników do nauki historii. Odznaczona Orderem Odrodzenia Polski.

Jan Błoński (ur. 15 stycznia 1931 w Warszawie, zm. 10 lutego 2009 w Krakowie)
Polski historyk literatury, krytyk literacki, eseista, tłumacz.

Paweł Piotr Wieczorkiewicz
 (ur. 1948 r. w Warszawie, zm. 23 marca 2009)
Polski historyk, sowietolog. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Rady Wydziału Historycznego UW, Rady Naukowej Polonicum UW oraz Rady Naukowej Wydziału Krajów Rozwijających się UW. zajmował się także dziejami wojskowości, zwłaszcza zaś – marynarki wojennej. Prowadził w telewizji Kino Polska cykl Poprawka z Historii w którym opowiadał o historycznym podłożu przedstawianych filmów. Autor i współautorem wielu książek historycznych, m.in.: „Polska. dzieje polityczne ostatnich dwustu lat”, „100 postaci, które tworzyły historię Polski”, „Dylematy historii. Nos Kleopatry czyli co by było, gdyby...”, „Kto rządził Polską?”.

Andrzej Stelmachowski (ur. 28 stycznia 1925 w Poznaniu, zm. 6 kwietnia 2009 w Warszawie)
polski prawnik i polityk, marszałek Senatu I kadencji, minister edukacji narodowej, doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ds. Polonii. Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i Warszawskiego. Przewodniczył Komitetowi Organizacyjnemu Kościelnej Fundacji na rzecz Rolnictwa. Jeden z inicjatorów Okrągłego Stołu. Doktor honoris causa Sorbony, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytet w Ferrarze, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odznaczony Orderem Orła Białego. Autor popularnego podręcznika do prawa rolnego dla studentów prawa.

Zbigniew Hołda
 (ur. 17 marca 1950, zm. 20 maja 2009 w Lublinie)
Polski prawnik, adwokat. Absolwent Wydziału Prawa UMCS, dr hab. nauk prawnych, prof. nadzw. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kierownik Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, członek Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Umiejętności. W latach 1989–1997 członek Komisji ds. Reformy Prawa Karnego. Laureatem nagrody ProBono, a także Złotego Paragrafu przyznawanego przez „Gazetę Prawną” i Nagrody Tolerancji przyznawanej przez europejskie organizacje LGBT.

Leszek Kołakowski (ur. 23 października 1927 w Radomiu, zm. 17 lipca 2009 w Oksfordzie)
Polski filozof, historyk filozofii i idei politycznych, eseista, publicysta i prozaik. W latach 1945-50 studiował filozofię na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Warszawskim. Asystent prof. Tadeusza Kotarbińskiego na UW. Wykładowca na wielu uniwersytetach (m.in. Yale, Berkeley, Chicago, Oxford). Opublikował ponad 400 książek i prac tłumaczonych na wiele języków. Autor m.in.: „Światopogląd i życie codzienne”, „Jednostka i nieskończoność”, „13 bajek z królestwa Lailonii”, „Klucz niebieski albo opowieści budujące z historii świętej zebrane”, „Rozmowy z diabłem”, „Kultura i fetysze”, „Obecność mitu”,  „Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań”, „Jeśli Boga nie ma...”, „Bóg nam nic nie jest dłużny”, „Bergson”, „Moje słuszne poglądy na wszystko”, „Miniwykłady o maksisprawach”, „O co nas pytają wielcy filozofowie”, „Wśród znajomych. O różnych ludziach mądrych, zacnych, inteteresujących...”. Laureat licznych nagród. Odznaczony Orderem Orła Białego.

Marek Edelman (1 stycznia 1922 w Warszawie/1 stycznia 1919, Homel zm. 2 października 2009 w Warszawie)
Z wykształcenia lekarz kardiolog. Podczas drugiej wojny światowej jeden z dowódców Powstania w Getcie, uczestnik Powstania Warszawskiego. W okresie PRLu związany z KORem i „Solidarnością”. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Po 1990 r. związany m.in. z Unią Wolności. Odznaczony Orderem Orła Białego i Legią Honorową. Autor kilku książek o charakterze wspomnieniowym, oraz prac z zakresu medycyny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz