Albrecht Durer. Ryciny szkoły niemieckiej ze zbiorów Jacoba Kabruna


W zasobach graficznych Muzeum Narodowego w Gdańsku liczebnością i poziomem artystycznym odznacza się zespół rycin szkoły niemieckiej. Tendencja ta zauważalna jest też w strukturze kolekcji Jacoba Kabruna, który zgromadzone przez siebie dzieła sztuki przekazał testamentem rodzinnemu miastu. Dla uczczenia przypadającej w bieżącym roku 250 rocznicy urodzin tej ważnej dla gdańskiej kultury osobistości tematem honorującej kolekcjonera wystawy obrana została godna wielkiego jubileuszu twórczość Albrechta Dürera, wybitnego niemieckiego malarza, teoretyka sztuki, rysownika i rytownika.

Muzeum Narodowe w GdańskuW kolekcji Kabruna znajdowały się do ostatniej wojny 54 miedzioryty i drzeworyty Albrechta Dürera. Aktualnie, po stratach poniesionych przez muzealnictwo w czasie ostatniej wojny, w kolekcji znajduje się 26 rycin. Poza najliczniejszymi miedziorytami są wśród nich dwa drzeworyty i jedna z sześciu wykonanych przez artystę akwafort. Nadal jednak chlubimy się posiadaniem dzieł najwyższej rangi, jak dwóch spośród trzech mistrzowskich miedziorytów - kompozycji „Rycerz, Śmierć i Diabeł„ oraz ”Św. Hieronim w pracowni”, wciąż budzących interpretacyjne kontrowersje. Wszystkie te prace prezentowane są na rocznicowej wystawie, którą oglądać można w Zielonej Bramie od 9 grudnia 2009 roku.

Zamknięcie wystawy nastąpi 9 stycznia 2010 roku, w ostatnim dniu jubileuszowego roku Kabruna. Tego dnia przedstawiony zostanie katalog rycin szkoły niemieckiej od końca XV do początku XIX wieku z cennej kupieckiej kolekcji, inaugurujący serię poświeconą spuściźnie pozostawionej przez wybitnego reprezentanta mieszczaństwa gdańskiego Jacoba Kabruna, czynnego w 2.połowie XVIII i na początku XIX wieku.

W planach Muzeum Narodowego jest publikacja kolejnych katalogów, poświęconych rycinom pozostałych szkół europejskich z kupieckiej kolekcji.

Muzeum Narodowe w Gdańsku:

Oddział Zielona Brama
Ul. Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk

Godziny otwarcia:
wtorek - piątek 9.00-16.00
sobota - niedziela 10.00-17.00

Wystawa trwa od:

09 grudnia 2009 r. do 09 stycznia 2010 r.

Bilety: normalny - 6 zł, ulgowy - 3 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz