Sprostowanie IPN do art.„Hitlera, Himmlera i Bacha Zalewskiego IPN już nie ściga”


IPN poprzez rzecznika prasowego Andrzej Arseniuk odniosło się do publikacji „Historia.org.pl” - Hitlera, Himmlera i Zalewskiego IPN już nie ściga. Treść informacji umieszczamy poniżej.

IPNProkuratorzy pionu śledczego na podstawie art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wszczynają i prowadzą śledztwa w sprawach zbrodni komunistycznych, nazistowskich i innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne.

Cel postępowań prokuratorów IPN w przeciwieństwie do prokuratury powszechnej został rozszerzony o konieczność wszechstronnego wyjaśnienie okoliczności sprawy, a w szczególności ustalenie wszystkich osób pokrzywdzonych. Faktem jest, że kodeks postępowania karnego w art. 17 § 1 pkt 5 stanowi i zobowiązuje prokuratora jak i sędziego do nie wszczynania postępowania karnego a wszczęte postępowanie karne do umorzenia, wobec stwierdzenia, że sprawca, oskarżony już nie żyje. Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej jest aktem szczególnym, także wobec kodeksu postępowania karnego, gdyż stanowi iż prokuratorzy pionu śledczego wiedząc lub ustalając w trakcie postępowania karnego, że sprawca zbrodni komunistycznej, nazistowskiej i innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne nie żyje, nie mogą umorzyć prowadzonego postępowania do czasu wszechstronnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności ustalenie osób pokrzywdzonych art.45 pkt 4 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Nasze śledztwa są długotrwałe gdyż wielokrotnie zachodzi potrzeba ustalenia obecnego miejsca zamieszkania pokrzywdzonych w wyniku wydarzeń mających miejsce często ponad 50 lat temu jak i również potrzebę ustalenie osób pokrzywdzonych w wyniku zdarzeń w trakcie których śmierć poniosły osoby im najbliższe np. w trakcie śledztwa dot. obławy augustowskiej ustalono , że w wyniku działań władz sowieckich zaginęło 600 obywateli polskich w związku z powyższym należało ustalić dane osób zaginionych jak również osób im najbliższych. W śledztwach nazistowskich dochodzi również m.in. kwestia liczenia ofiar.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz