Zapomniany Grunwald w Krakowie


20 stycznia w Krakowie zaprezentowano po raz pierwszy od konserwacji obraz „Bitwa pod Grunwaldem” namalowany uczniów Jana Matejki - Tadeusza Popiela oraz Zygmunta Rozwadowskiego. Przy tej okazji warto przypomnieć niezwykłe okoliczności powstania tego monumentalnego, a dziś zapomnianego obrazu.

Diorama bitwa pod Grunwaldem

Diorama Bitwa pod Grunwaldem autorstwa Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego

Obraz wypożyczono z Muzeum Historycznego we Lwowie w związku z rocznicą zwycięstwa pod Grunwaldem, która będzie obchodzona w całym kraju. Konserwację przeprowadził  zespół konserwatorów z Wawelu i Muzeum Narodowego w Krakowie, kierowany przez głównego konserwatora Zamku Królewskiego na Wawelu, dr Ewę Wiłkojć. Efekty pracy zespołu są zachwycające - obrazowi udało się przywrócić dawną świetność.  Obraz odwiedzi kilka muzeów i galerii. W Krakowie zostanie zaprezentowany 15 lipca 2010 r.

Z powstaniem dzieła jednak wiąże się ciekawa historia. Otóż, obraz został namalowany w 1910 r. dla uczczenia pięćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem na zlecenie Komitetu obchodów jubileuszowych przy Magistracie Miasta Krakowa. Jednak początkowo organizatorzy nie mieli w planie zlecania malowania konkurencyjnego obraz dla dzieła Jana Matejki. Chciano na obchody wypożyczyć obraz Matejki z Warszawy i w ten sposób uświetnić krakowskie obchody jednakże ówczesny gospodarz obrazu Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych odmówiło za oficjalny powód podając bezpieczeństwo obrazu. Naprawdę jednak chodziło oto kto zorganizuje lepsze obchody.

Organizatorzy, więc zlecili namalowanie dzieła przedstawiającego bitwę pod Grunwaldem uczniom Matejki. Mieli oni na to zaledwie kilka miesięcy. Udało im się zmieścić w czasie jednak obraz nie podobał się Popielowi - „nie wypadło jak miało” - mówił. Mimo samokrytyki jednego z autorów dzieło wystawiono 12 lipca 1910 r. w Krakowie i cieszyło się ono ogromnym zainteresowaniem krakowian, którzy tłumnie przybywali, by obejrzeć bitwę. Losy obrazu od pokazu do 1989 r. nie są znane.

Obraz  o wymiarach 10,0 x 5,15 m namalowany jest techniką olejną i przedstawia ostatnie godziny bitwy.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Pietrzyk Leszek pisze:

    Chodzi oczywiście o rok 2010 wystawienia obrazu w Krakowie, a nie jak w artykule 12 lipca 1410 r. w Krakowie😬

Zostaw własny komentarz