W wieku 96 lat zmarł prof. Juliusz Bardach


27 stycznia w Warszawie w wieku 96 lat zmarł prof. Juliusz Bardach. Uważany za nestora polskich historyków prawa, autor prawie 600 prac naukowych, w tym książki Historia państwa i prawa polskiego, która jest podstawową lekturą na wydziałach prawa z zakresu historii państwa i prawa polskiego. Profesor najwięcej swoich publikacji poświęcił tematyce ustroju politycznego, społecznego i prawnego średniowiecznej Polski.

Juliusz Bardach

fot. wpia.uw.edu.pl

Juliusz Bardach urodził się 3 listopada 1914 r. w Odessie, absolwent Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Od 1950 r. wykładał na Wydziale Prawa i Administracji UW. Był członkiem Komitetu Nauk Historycznych oraz Prawnych PAN, doktorem honoris causa uniwersytetów: Łódzkiego, Warszawskiego i Wileńskiego.

Wybrane publikacje:

  • Historia państwa i prawa Polski do połowy XV wieku (1957)
  • Historia państwa i prawa polskiego (1976, wraz z Bogusławem Leśnodorskim i Michałem Pietrzakiem)
  • Themis a Clio czyli Prawo a historia (2001)
  • Dzieje Sejmu Polskiego (1993)
  • Historia ustroju i prawa polskiego (1993)
  • O Rzeczpospolitą Obojga Narodów (1998)

Pogrzeb odbędzie się 4 lutego 2010 roku. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.15 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach przy ulicy Powązkowskiej 43/45.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz