Ogłoszono międzynarodowy konkus na opracowanie koncepcji ekspozycji stałej Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu


Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT ogłosiło międzynarodowy konkursu na opracowanie koncepcji ekspozycji stałej Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu , oraz koncepcji identyfikacji przestrzennej dla obszaru tzw. Parku Historycznego. Jest to jedno z wielu muzeów historycznych powstających w naszym kraju.
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego będzie miejscem opowiadającym o dziejach Ostrowa Tumskiego, w szczególności o roli, jaką to miejsce odegrało w czasach kształtowania się Państwa Polskiego.

Zadaniem Centrum jest takie zaprezentowanie historii, by zafascynować odwiedzającego, zaintrygować go i zachęcić do odwiedzenia zabytków Ostrowa Tumskiego. Pobyt w Centrum ma jednocześnie do tego zwiedzania przygotować tak, aby turysta będąc np. w Katedrze, czy Muzeum Archidiecezjalnym chciał i potrafił samodzielnie poszukiwać śladów przeszłości.

Aby osiągnąć ten cel, Centrum wykorzystywać będzie najnowsze trendy wystawiennicze, czerpiąc inspirację z najlepszych doświadczeń europejskich, aby sprostać wymaganiom współczesnych turystów i oferować im atrakcyjną ekspozycję. Dlatego nie będzie to tradycyjne muzeum, gdzie eksponaty umieszczone są w gablotach i nic nie wolno dotykać. Centrum Historii Ostrowa Tumskiego zachęcać będzie widza do interakcji, zaangażowania się w zwiedzanie, w myśl maksymy Konfucjusza: „Powiedz, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam, pozwól przeżyć, a zrozumiem”.

Centrum Historii pozwoli poznać odwiedzającym realia epoki Mieszka I i Bolesława Chrobrego, jak również innych mieszkańców Ostrowa, którzy przez ponad tysiąc lat kształtowali to miejsce. Dzięki prezentacjom multimedialnym, projekcjom filmowym, urządzeniom interaktywnym, makietom i wizualizacjom przenosić będzie widzów w czasie do najważniejszych momentów w historii Ostrowa Tumskiego. Ekspozycja oddziaływać będzie na wszystkie zmysły, pozwalając zwiedzającemu jak najpełniej zrozumieć realia X wieku i kolejnych epok. Zwiedzanie Centrum będzie fascynującym doświadczeniem, w którym zwiedzający będzie aktywnie uczestniczył.

Z myślą o zaspokojeniu potrzeb wszystkich odwiedzających Centrum przygotowanych zostanie kilka ścieżek zwiedzania. Obok podstawowego, powstanie specjalny program zwiedzania dla dzieci, oparty na grach i zabawach. Zwiedzanie Interaktywnego Centrum Historii ma być dla dzieci fascynującą przygodą, w myśl zasady „uczyć bawiąc”. Również dla obcokrajowców przygotowany zostanie odrębny scenariusz, który szerzej prezentować będzie tło i kontekst wydarzeń, aby tematyka zrozumiała była także dla osób nie znających historii Polski.

Interaktywne Centrum Historii mieścić się będzie w budynku zlokalizowanym na prawym brzegu Cybiny, w miejscu, gdzie w XIX wieku mieściła się Śluza Tumska – jeden z elementów fortyfikacji Twierdzy Poznań. Umieszczenie Centrum w tym właśnie miejscu nada mu wyjątkową symboliczną wymowę, podkreślając złożoną historię tego miejsca, doskonale odzwierciedlającą historię naszego kraju.

Budynek Centrum będzie połączony z umiejscowionym na przeciwległym brzegu rzeki przyczółkiem Śluzy Tumskiej – jedynym zachowanym elementem fortyfikacji Ostrowa Tumskiego. Obiekt ten zostanie odrestaurowany i dostosowany do potrzeb turystów.

Poprzez przyczółek Śluzy turyści będą mogli bezpośrednio przejść z Centrum w kierunku Katedry i innych zabytków Ostrowa Tumskiego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz