Ks. infułat Zdzisław Król


Ks. infułat Zdzisław Król urodził się w 8 maja 1935 roku w Zdzieborzu. Edukację rozpoczął w szkole podstawowej w Ułasku, gimnazjum ukończył w Wyszkowie. 3 sierpnia 1958 roku został wyświęcony na kapłana przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 1966 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał doktorat z prawa kanonicznego.

Od początku swojej działalności duszpasterskiej był silnie związany z Kurią Metropolitalną Archidiecezji Warszawskie, gdzie w latach 1979–1992 piastował urząd kanclerza. Bardzo blisko współpracował z kardynałem Józefem Glempem.

Od 1987 do 2007 roku pełnił funkcję kapelana warszawskiej Federacji Rodzin Katyńskich. To on odprawił mszę podczas pierwszej ogólnopolskiej pielgrzymki Rodzin Katyńskich do Katynia w 2000 roku, która została zorganizowana we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Pracował także jako wikariusz biskupi, sekretarz Archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej, przewodniczący Zarządu Głównego Cmentarzy Katolickich w Warszawie oraz był członkiem Rady Biskupiej. Od 1996 roku pełnił sprawował funkcję postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki, którego dane było mu poznać osobiście:

„Dwa razy zdarzyło się, że obaj siedzieliśmy w samochodzie śledzonym przez SB – nie zauważyłem, żeby miał do tych ludzi nienawiść. Raczej miał chrześcijańskie współczucie – szkoda człowieka, jaka szkoda, że tak go można zdeprawować. (…) Mój samochód był na ropę, jego na benzynę, więc on szybciej zapalił. Ruszyłem za nim, przejechaliśmy Krakowskim Przedmieściem i wjeżdżaliśmy w Miodową, gdy na światłach przy Senatorskiej rozdzielił nas biały samochód. Ale ja, człowiek niepokorny, przekroczyłem linię ciągłą, nie wiedząc, że mijam tych, którzy go śledzą. Jerzy pojechał trochę szybciej, minął Długą i dojeżdżał do Franciszkańskiej, gdzie ja skręcałem do domu. Puściłem mu długie światła na pożegnanie, a on podniósł lewą rękę do góry. Tak mi został przed oczami.”

Tak wspomina ks. Zdzisława Króla pani Anna: „Mówił wyraźnie, dobitnie, głośno. Kazania wygłaszał piękną polszczyzną. Często zresztą występował w telewizji. Potrafił trafić do ludzi prostych i wykształconych.” Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej koło Smoleńska.


Źródła:

  1. http://www.tygodnik.com.pl/kontrapunkt/38/klopot-z-ksiedzem-jerzym.html [stan na: 15.04.2010 r.].
  2. http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,7765078,Ks__Zdzislaw_Krol___Pleban_od_Wszystkich_Swietych.html [stan na: 15.04.2010 r.].
  3. http://ekai.pl/ludzie/x28054/ks-zdzislaw-krol-warszawski-kapelan-rodzin-katynskich/ [stan na: 15.04.2010 r.].
  4. http://www.federacja-katyn.org.pl/federacja_his.php [stan na: 15.04.2010 r.].

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Stanisław pisze:

    Jaką funkcję pełnił przy rozmowach strony kościelnej z rządem PRL?

Zostaw własny komentarz