„Tylko bogowie żyją wiecznie” - K. Milczarek


Tylko bogowie żyją wiecznie to barwna opowieść przedstawiająca dzieje starożytnej Babilonii.

Autor, z wykształcenia i z zamiłowania historyk, od wielu lat interesuje się kulturą Dalekiego Wschodu. Owocem tej fascynacji jest niezwykle ciekawa, napisana pięknym, lapidarnym językiem powieść o złotych latach Sumeru za czasów III dynastii z Ur i jej zagadkowym upadku. Główny bohater, biblijny patriarcha, którego losy poznajemy z glinianych tabliczek, jest zarówno świadkiem jak i uczestnikiem przemian polityczno-religijnych, jakie dokonywały się w okresie ostatniego ćwierćwiecza XXII wieku p.n.e. do połowy XX wieku p.n.e.

Z tysięcy glinianych tabliczek znalezionych w ruinach dawno minionych cywilizacji wyłania się fascynujący świat bogów i ludzi. Historia ukryta na glinianych tabliczkach i kamiennych stellach przeplata się także z wątkami mitologicznymi.

Warto podkreślić, że autor dołożył wszelkich starań, aby jak najdokładniej odtworzyć klimat tamtych czasów, stąd np. terminologia nazw i imion została przedstawiana w sposób maksymalnie zbliżony do właściwego tej epoce, (cztery tysiące lat temu nie używano przecież nazw hellenistycznych, które występują w najlepszych nawet podręcznikach).

Zamiarem autora było, oprócz dostarczenia rozrywki wielbicielom powieści historycznej, ciekawsze niż podręcznikowe przedstawienie dziejów tego mało znanego, a przecież szalenie oryginalnego i ciekawego okresu, który stanowi prawdziwe korzenie późniejszej cywilizacji antycznej, a nawet wierzeń hebrajskich.

* Krzysztof Milczarek - urodził się w 1960 roku w Skierniewicach. Ukończył Wydział Historii UAM. Od dawna interesuje się dziejami Starożytnego Wschodu, hellenizmem i religioznawstwem porównawczym, szczególnie mitologią. Z zamiłowania podróżnik i architekt zieleni. Aktywnie działa w organizacji Rotary International.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz