„Konfederacja Barska. Jej konteksty i tradycje” - A.Buchmann, A.Danilczyk (red.) - recenzja


Konfederacja barska określana jest często mianem pierwszego polskiego powstania i pomimo dyskusyjności celów i środków niewątpliwie na te określenie zasługuje. Niestety, w polskiej historiografii nie jest to temat popularny, czy wdzięczny.  Niewiele jest także dzieł przełamujących stereotypowe ujęcie tego zrywu szlacheckiego i jego czarną legendę. Tym chętniej sięgnąłem po książkę pod redakcją Anny Buchmann oraz Adama Danilczyka Konfederacja Barska. Jej konteksty i tradycje.

Konfederacja barska recenzjaPraca, wydana pod egidą Muzeum Historii Polski i Muzeum Polskiego w Rapperswilu, jest owocem odbywającej się w dniach 25-27 września 2008 r. w Rapperswilu konferencji naukowej o tym samym tytule. Wybitni historycy i poloniści, ale także prawnicy prezentują w tejże książce swe prace omawiające bardzo szeroko konfederację oraz jej kulturowe echa.

Początkowe rozdziały, traktujące o Władysławie Platerze, czy Kolumnie Barskiej, jakkolwiek interesujące, niewiele mają wspólnego z głównym tematem rozważań. Sytuacja zmienia się za sprawą opisu konfederacji radomskiej, ujętej jako swoistej poprzedniczki Baru. Kolejne rozdziały - prace, można już z czystym sumieniem określić jako interesujące i wartościowe z punktu historycznych rozważań dziejów Konfederacji.

M. Ślusarczyk podejmuje się dzieła „odczarowania” czarnej tradycji barskiej, przy okazji omawiania jej motywów religijnych i obrzędowych. Ważkie i niezwykle odkrywcze są również prace, m.in. M. Zadenckiej, porównującej narody Polski i Finlandii w kontekstach powstańczych, w tym także barskich, A. M. Stasiaka, piszącego o patriotyzmie szlacheckich konfederatów, czy Z. Zielińskiej opisującej podejście S. A. Poniatowskiego nie tylko do samych barzan, ale także ogółu Polaków i państw ościennych.

Wadą pracy, oprócz pierwszych rozdziałów zahaczających tylko pewnym kontekstem o losy Konfederacji, są także dwa ostatnie rozdziały pióra P. Collmera i A. Schaera traktujących o Polsce i Szwajcarii w XIX w. Prace te są ogromnie interesujące i również warte odnotowania, jednakże nie każdy czytelnik tejże książki będzie w stanie się z nimi zapoznać. Dlaczego? Wydawca, oprócz jak najbardziej słusznego umieszczenia oryginału tekstu, nie pokusił się o przetłumaczenie go z języka niemieckiego na polski.

Od strony technicznej dzieło aż prosi się o wzięcie do ręki. Dobrej jakości papier, wysoka jakość druku oraz twarda oprawa sprawiają, że praca prezentuje się świetnie. Również klarowny jest podział na rozdziały wraz z zaznaczeniem autorów oraz podaniem ich biogramów.

Książkę Konfederacja Barska. Jej konteksty i tradycje mógłbym szczerze polecić wszystkim interesującym się bardziej szczegółowo w dziejach Konfederacji barskiej, w szczególności jako poszerzenie perspektywy badawczej o nowe myśli, punkty odniesienia oraz tradycje Baru.

Tytuł: Konfederacja Barska. Jej konteksty i tradycje
Autor: praca zbiorowa pod red. Anny Buchmann i Adama Danilczyka
Wydawca: DiG
Data wydania: 2010
ISBN/EAN: 978-83-7181-603-1
Liczba stron: 321
Cena: ok 50 zł
Ocena recenzenta: 6/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz