„Słownik uzbrojenia historycznego” - M. Gradowski, Z. Żygulski Jun - recenzja


Broń od zawsze fascynowała i pociągała ludzi. W  broni jest coś groźnego, a jednocześnie pięknego i dostojnego. Połysk zbroi, ostrze szabli, tętent koni... Od zawsze działało to na wyobraźnię niemal każdego człowieka. Wyobraźnia jednak jest tylko pewnym elementem, który trzeba odpowiednio ukierunkować i ukształtować. Pomocnym w tym celu będzie niewątpliwie Słownik uzbrojenia historycznego pióra Michała Gradowskiego i Zdzisława Żygulskiego Jun.

Słownik uzbrojeniaSłownik obejmuje hasła od X do połowy XIX w., choć zawierając pochodzenie danej broni niejednokrotnie opisuje wcześniejszą jej historię. Autorzy bardzo rzetelnie i fachowo podeszli do swojej pracy. Słownik skomponowany jest bardzo logicznie i stanowi niemalże spójną całość, co jest wielkim atutem w tego typu pozycjach. Większość haseł opracowana jest w sposób dokładny i szczegółowy, choć oczywiście zdarzają się także uogólnienia. Jest to jednak całkowicie zrozumiałe, bowiem niemożliwym jest umieszczenie wszelkich szczegółów dotyczących broni, jej budowy i użycia w opracowaniu słownikowym.

Praca podzielona jest na szereg części. Osobno rozpatrywane są broń sieczna, drzewcowa oraz obuchowa, miotająca, palna ręczna, artyleryjska, a także uzbrojenie ochronne i oporządzenie jeździeckie. Dodatkowo każdy z tych rodzajów omawiany jest jeszcze w dwóch aspektach: części składowych i oporządzenia oraz typów.

Ponadto bronie posiadają omówienie graficzne, obejmujące także budowę i zasadę działania. Ciekawe, choć już nie tak dokładnie omówione, są varia, również przedstawione na rysunkach poglądowych. W aneksie autorzy umieścili niezwykle przydatną rzecz, mianowicie sposób opisu broni oraz jej układu w tymże opisie. Zaletą jest również dodatek w postaci 32 kolorowych, bardzo dobrej jakości kart ze zdjęciami prezentującymi różne rodzaje broni, uzbrojenia ochronnego, czy oporządzenia jeździeckiego.

Książka aż prosi się o wzięcie do ręki. Twarda, stylowa oprawa, dobrej jakości papier i druk sprawiają, że praca prezentuje się znakomicie. Dodatkowym atutem jest fakt, iż książka nie jest klejona, lecz szyta. Przejrzysty i klarowny jest również podział na rozdziały i części.

„Słownik uzbrojenia historycznego” mogę z czystym sumieniem polecić każdemu choć w pewnym stopniu zainteresowanemu w historycznej broni. Dla znawców i fascynatów jego lektura będzie niewątpliwą przyjemnością, a posiadanie go okazją do zrobienia szybkiego rekonesansu, zaś dla początkujących miłą okazją do przybliżenia zagadnień związanych z uzbrojeniem i pogłębienia wiedzy, nie tylko z zakresu bronioznawcza, ale przede wszystkim z zakresu historii.

Tytuł: Słownik uzbrojenia historycznego
Autor: Michał Gradowski i Zdzisław Żygulski Jun
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2010
ISBN/EAN: 978-83-01-16260-3
Liczba stron: 217
Cena: ok. 40 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz