Kraków uczci 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem


Kraków włącza się w obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, nie zapomina też o 100. rocznicy odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego i 600-leciu Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Krakowianie i turyści odwiedzający nasze miasto będą mogli zobaczyć trzy wystawy, wysłuchać koncertu na Wawelu, wziąć udział w jarmarku na Rynku Głównym i ocenić nowy historyczny mural. W krakowskich uroczystościach udział wezmą także Prezydenci Polski i Litwy. 
Dzisiaj (14 lipca) – o godz. 17.00 pod pomnikiem Grunwaldzkim, na pl. Jana Matejki odbędą się uroczystości z udziałem Prezydenta-Elekta Rzeczypospolitej Polskiej i Prezydent Republiki Litewskiej. O godz. 18.00 na Zamku Królewskim na Wawelu (również z udziałem Prezydentów) otwarta zostanie wystawa „Na znak świetnego zwycięstwa”. Wystawa, prezentująca tradycję świętowania zwycięstwa grunwaldzkiego i jego kolejnych rocznic od średniowiecza do współczesności, będzie dostęp na dla zwiedzających od 15 lipca do 30 września.

15 lipca o godz. 19.00 na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu rozpocznie się koncert, podczas którego będzie można wysłuchać prawykonania utworów nagrodzonych przez jury konkursu „Wawel: musica festiva„ oraz wykonania ”II Symfonii Kopernikowskiej” na sopran i baryton solo, chór mieszany i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego.

Na ścianach wiaduktu estakady Obrońców Lwowa, na wysokości przystanku tramwajowego przy skrzyżowaniu ulic Wielickiej i Powstańców Śląskich powstaje mural „Triumfalna Brama Miasta Victoria Grunwaldzka„, przedstawiający fragmenty obrazu Jana Matejki ”Bitwa pod Grunwaldem” (jedna ściana: Książę Witold w otoczeniu chorągwi polskich, druga: atak na Urlicha Jungingena w otoczeniu chorągwi krzyżackich. Na obydwu ścianach znajdzie się tekst upamiętniający rocznicę grunwaldzką). Fragmenty muralu zostaną zamieszczone w video klipie promującym Kraków podczas Finału Mistrzostw Świata DJ’ów IDA 2010 (organizuje go wykonawca muralu Agencja Zooteka). Mural będzie gotowy do 16 lipca.

W dniach 16-25 lipca – na Rynku Głównym odbędzie się jarmark z okazji 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Lipcową część obchodów zakończą – 17 lipca – wydarzenia przygotowane przez Bractwo Kurkowe. Rozpoczną się one mszą św. w Bazylice Mariackiej, po której nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem Grunwaldzkim i uroczystość odsłonięcia rzeźby parkowej Ignacego J. Paderewskiego w Parku Strzeleckim.

Kolejna część krakowskich obchodów odbędzie się we wrześniu. 11 września na placu Jana Matejki zorganizowana zostanie uroczystość upamiętniająca 100-lecie odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego. Planowane jest m.in. wykonanie Roty (wystąpienie połączonych chórów pod dyrekcją prof. Stanisława Krawczyńskiego). Udział w uroczystościach zapowiedział syn Feliksa Nowowiejskiego. Po wydarzeniach pod pomnikiem Grunwaldzkim nastąpi uroczysty przemarsz zrekonstruowanych wojsk Władysława Jagiełły ulicą Floriańską na Rynek Główny. Przygotowywane jest historyczne widowisko plenerowe pt. „Triumf rycerstwa polskiego po bitwie pod Grunwaldem„. Udział w nim wezmą m.in. członkowie Bractwa Kurkowego i innych bractw. Tego samego dnia odbędzie się projekcja filmu „Krzyżacy„ oraz pobijanie przez mieszkańców Krakowa światowego rekordu w odśpiewaniu piosenki: ”Gdybym ci ja miała skrzydełka jak gąska”. Nad pobijaniem rekordu oraz nad wykonaniem Roty czuwać będzie Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki.

11 września w kościele św. Stanisława Kostki Prezydent Miasta Krakowa dokona uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej kompozytorowi Feliksowi Nowowiejskiemu (Nowowiejski w okresie okupacji niemieckiej był tytularnym organistą kościoła na Dębnikach, a w bieżącym roku mija setna rocznica skomponowania melodii do Roty). Z tej okazji planowany jest także koncert organowy w wykonaniu syna kompozytora – Jana Nowowiejskiego.

W dniach 20-24 września odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Grunwald-Tannenberg-Żalgiris 1410-2010. Historia-tradycja-polityka”. Jej pierwsza część zorganizowana zostanie na Zamku w Malborku, druga (23 i 24 września) w Krakowie (z czego pierwszy dzień krakowski na Wawelu, drugi na Sali Obrad Rady Miasta Krakowa). Program konferencji został opracowany przez Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Zamkowe w Malborku, Radę Miasta Krakowa i Zamek Królewski na Wawelu. Udział w konferencji zapowiedziało m.in. 36 naukowców z Polski, Szwecji, Litwy, Białorusi i Stanów Zjednoczonych.

Obchody zakończą się 24 września. W tym dniu odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa z okazji jubileuszu 600-lecia bitwy pod Grunwaldem i 100-lecia pomnika Grunwaldzkiego (uroczysta sesja z okazji 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej odbyła się 15 marca 2010 roku). O godz. 20.00 w kościele św. Katarzyny odbędzie się specjalny koncert Capelli Cracoviensis, zamykający obchody grunwaldzkie w Krakowie.

Organizatorami obchodów są: Urząd Miasta Krakowa oraz Rada Miasta Krakowa. Współorganizatorami są: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Zamek Królewski na Wawelu, Uniwersytet Jagielloński oraz Bractwo Kurkowe

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej: grunwald.krakow.pl. 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz