96. rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej


96 lat temu z krakowskich Oleandrów wyruszyła w kierunku Królestwa Polskiego Pierwsza Kompania Kadrowa, która miała stać się zalążkiem przyszłego wojska Niepodległej Polski.

Na jej czele stał Józef Piłsudski, a tworzyli ją młodzi ideowcy, którzy nie wahali się porzucić swych domów, aby stawić się na wezwanie do walki o Niepodległą Ojczyznę. Było ich niewielu, jednak z czasem przyłączali się inni, tworząc Legiony, które zapisały tak chwalebną kartę w naszej historii.
Osiem lat później Marszałek Piłsudski na zjeździe Związku Legionistów wspominał: „Kiedy w dniu 6 sierpnia mówiłem do generała Sosnkowskiego, że czeka nas śmierć lub wielka sława, bardziej w tę śmierć niż sławę wierzyłem”. Faktycznie o wielu upomniała się śmierć, jednak ich poświęcenie nie poszło na marne i zaowocowało odzyskaniem niepodległości w listopadzie 1918 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz