Konferencja: „Pruskie kasaty klasztorne na Śląsku na tle procesów sekularyzacyjnych w Polsce i Europie” |
Dnia 19 listopada 2010 r. przypada 200. rocznica ogłoszenia edyktu sekularyzacyjnego sygnowanego przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Z tej okazji Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii oraz Fundacja Lubiąż organizują międzynarodową konferencję naukową na temat Pruskie kasaty klasztorne na Śląsku na tle procesów sekularyzacyjnych w Polsce i Europie, której celem będzie ukazanie przebiegających wówczas dramatycznych procesów, ich genezy oraz skutków, na tle kasat klasztornych zachodzących w nowożytnej i współczesnej Europie od XVI do XX wieku.
Tematyka referatów dotyczyć będzie m.in.:
1. Przyczyn i przebiegu kasat klasztornych w Europie, szczególnie na obszarze państw zaborczych (monarchii habsburskiej, Prus i Rosji);
2. Następstw kasat europejskich dla życia zakonnego na ziemiach polskich (m.in. napływu zakonników ze skasowanych klasztorów do opactw polskich, rosnącej świadomości zagrożenia);
3. Przyczyn i przebiegu kasat na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej;
4. Przyczyn i przebiegu kasat na Śląsku;
5. Akt kasacyjnych jako źródeł historycznych;
6. Pokasacyjnych losów ludzi i rzeczy:
a) zakonników i służby klasztornej;
b) majątku ruchomego, w tym zwłaszcza archiwów i bibliotek;
c) dóbr ziemskich i dochodów;
d) kościołów i zabudowań poklasztornych;
7. Różnorodnych skutków i następstw kasat.
Udział w konferencji, której organizatorem jest prof. dr hab. Marek Derwich, zgłosiło ponad 100 referentów (historyków, archeologów, historyków sztuki, archiwistów, bibliotekarzy, regionalistów, ludzi Kościoła i innych) z kraju i zagranicy (Czech, Niemiec, Ukrainy, Francji, Rosji).
Obrady odbywać się będą w dniach 18-21 listopada 2010 r. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Szewskiej 49. Zakończy je objazd naukowy do opactw cysterskich w Krzeszowie i Lubiążu.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.