„Historia powszechna. Wiek XIX” - A. Chwalba - recenzja


Długi wiek XIX to doprawdy niezwykła epoka w dziejach człowieka. Datowana od czasów wybuchu rewolucji francuskiej, aż po wybuch I Wojny Światowej - to jedna wielka epoka nieustających przemian. Jest to okres tak przebogaty w najrozmaitsze wydarzenia, że aż trudno uwierzyć, iż ów piękny kawałek historii człowieka udało się zmieścić w książce na 714 stronach.

Historia powszechna. Wiek XIXOwa publikacja została wydana na naszym rynku dwa lata temu, jednakże biorąc pod uwagę wartość tej pracy myślę, że trzeba pisać kolejne recenzje tej, co tu ukrywać świetnie napisanej i skonstruowanej pozycji.

Autor ukazuje Czytelnikowi nie tylko świat wielkiej polityki jaki wówczas rozwijał się (zresztą bardzo prężnie), ale także ogrom przemian cywilizacyjnych, które w ten czas nastąpiły. Czy jest jakaś inna epoka w historii, której dynamika rozwoju jest tak ogromna? Zapoznając się z kolejnym rozdziałami pierwszej części pracy poświęconej „cywilizacji” możemy dowiedzieć się wielu informacji o ludziach, ich codzienności, o tym jak rozwijał się przemysł, nauka oraz kultura.Ten przejrzysty schemat pozwala od razu sięgnąć nam po fakty, które nas najbardziej interesują bez wdawania się w żmudne poszukiwania.

Druga część z kolei ukazuje Czytelnikowi wiek XIX z perspektywy politycznej. Wielkie batalie, polityczne zmagania, kolonializm, przyczyny i skutki - to wszystko zostaje nam ukazane nie tylko z perspektywy Europy, ale i całego ówczesnego świata. Tym samym Czytelnik zyskuje możliwość zapoznania się np. wojną o niepodległość w Ameryce Południowej. Ponadto dowiadujemy się jakimi wydarzeniami wówczas targane były takie kontynenty jak np. Afryka czy Azja.

Takie szerokie ujęcie zapewnia naprawdę dużą porcję wiedzy, która w owej książce została podana językiem przystępnym, nie wprawiającym Czytelnika w znużenie. Książka, której przeznaczeniem było zostać podręcznikiem akademickim może śmiało posłużyć nam jako lektura na długie zimowe wieczory. Swoistym smaczkiem zawartym w owej książce jest szereg materiałów źródłowych, których poznawanie (przynajmniej mi) sprawiało wielką przyjemność. Ponadto książka ta jest wielką kopalnią ciekawostek - polecam każdemu, gdyż można dowiedzieć się niekiedy naprawdę niesamowitych rzeczy. Na przykład wystarczy choćby podać jeden przykład  opisujący życie w XIX-wiecznej Rosji. Jeśli nauczyciel chciał się ożenić musiał prosić o zgodę odpowiednie urzędy inaczej nici ze ślubu i małżeństwa, gdyż jego pracę postrzegano jako rodzaj swoistej służby, który wymaga poświęceń. A życie małżeńskie mogło wpłynąć negatywnie na jej wyniki... Takie ciekawostki można mnożyć i mnożyć - doprawdy urozmaica to czytanie i daje do myślenia. Zaś informacje zawarte na marginesach pozwalają na sprawne wyszukanie interesujących nas wiadomości. Nie można nic zarzucić także indeksom nazwisk i nazw geograficznych. Dobre ich opracowanie pozwala na skuteczną pracę z książką, kiedy potrzebujemy szybko informacji na pożądany temat.

Duży plus należy się wydawnictwu PWN za przygotowanie książki. Twarda oprawa, dobra jakość papieru i ładna stylizacja sprawiają, że po książkę tę chcę się sięgnąć w każdej chwili.

Wśród tych wszystkich zalet znalazłem jedną wadę. Jeżeli map, tabel i wykresów jest pod dostatkiem to niestety, ale z wielkim smutkiem muszę stwierdzić, że nie uświadczymy w niej żadnych zdjęć, a szkoda, gdyż ilustracje  obrazujące ową epokę urozmaicałyby z pewnością całość.

Komu, więc polecić tę książkę? Z pewnością wszystkim, którzy studiują i wiedza powszechna z zakresu XIX - wieku jest im potrzebna czy to do egzaminu czy też jakiejś pracy. Warto, by sięgnęli po nią licealiści przygotowujący się do matury, gdyż informacje w niej zawarte z pewnością przydadzą na maturze. Ponadto polecam ją wszystkim, którzy interesują się długim wiekiem XIX, gdyż publikacja ta jest bardzo dobrym punktem wyjścia do badań nad tą epoką i jej złożonym problemami.

Młodszym Czytelnikom zaś życzę, by owa pozycja była wznawiana i cały czas uzupełniania o nowe wyniki badań...

Plus minus:
Na plus:
+ciekawe ujęcie tematu
+przystępny i bogaty język
+bogata bibliografia stanowiąca punkt wyjścia do dalszych, głębszych badań, przemyśleń
+ładne wydanie
Na minus:
-brak ilustracji

Tytuł: Historia powszechna. Wiek XIX
Autor: Andrzej Chwalba
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2008
ISBN/EAN: 978-83-01-15444-8
Liczba stron: 714
Cena: ok. 42 zł do 59 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz