Wielcy Warszawy w miniaturze - wystawa |
Muzeum Woli przygotowuje ekspozycję, która prezentować będzie malarstwo jakie poprzedziło fotografię. 137 portretów to przede wszystkim prace artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Miniaturzystówuzupełnione o najciekawsze eksponaty Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.
Ekspozycja zachwyci różnorodnością prac, materiałów, technik, sposobu postrzegania. Wśród osób, które zostały uwiecznione na prezentowanych miniaturach, są najwybitniejsi aktorzy, pisarze, żołnierze, księża, politycy. Ludzie, szczególnie zasłużeni, niebanalni, wielcy... Oddzielnie prezentowane będą, bardzo rzadkie wśród współczesnych miniatur, sceny rodzajowe z Powstania Warszawskiego.
Miniatury
Ich nazwa wywodzi jest od łacińskiego słowa miniare (mały), względnie minium (czerwień ołowiowa), która była używana w starożytności i średniowieczu do zdobienia rękopisów.
Zawsze miały o kimś przypominać. Stąd często obok monogramów zawierały pukle włosów lub zasuszone kwiatki. Dawali je rodzice dzieciom, i dzieci rodzicom. Dawali je sobie wzajemnie zakochani, i rozdawali je władcy swym poddanym w dowód wdzięczności. Były bardzo osobiste...
Na ogół owalne. Rzadziej wielokątne. Zawsze oprawione z wyszukaną elegancją. Papierowe, drewniane, blaszane, porcelanowe, srebrne, z kamienia, z kości słoniowej. Noszone jako brosze, pierścienie, spinki do krawata, klamry do paska... Często umieszczane w najbardziej reprezentacyjnym miejscu domu, czasem skrywane.
Szacuje się, że w latach 1600-1850 powstało ich co najmniej 3 miliony. Panowały niepodzielnie w okresie rokoka i klasycyzmu, aż do czasu upowszechnienia się dagerotypu i fotografii. Jednak szybko okazało się, że bezduszne oko kamery nie potrafiło, i nadal nie potrafi, zastąpić piękna tego malarstwa. Te arcydzieła wymagają ręki artysty i jego żmudnej delikatności.
Kuratorzy wystawy: Lidia Włodarska - Zdzieszyńska, Jacek Bochiński.
Wystawa będzie czynna od 22 września 2010 r. do 2 stycznia 2011 r.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.