Konferencja: „Kultowe seriale PRL-u”


W dniach 26-27 listopada w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie, przy ulicy Mikołajskiej 2 odbędzie się konferencja „Zanurzeni w Historii – Zanurzeni w Kulturze: Kultowe seriale PRL-u”. Ostateczny plan Konferencji ukaże się na początku listopada. Portal „historia.org.pl” jest patronem medialnym konferencji.

 

Konferencje z cyklu Zanurzeni w Historii – Zanurzeni w Kulturze z założenia są inicjatywą długodystansową, którą chcemy podejmować corocznie, w tym samym czasie. W jej ramach przypominać będziemy sylwetki artystów, których twórczość w różny sposób wiązała się z historią najnowszą okresu PRL-u, była przez nią determinowana i z niej wynikała czy też stała się przedmiotem (tematem) tej twórczości. W centrum naszego zainteresowania znajdują się również pewne fenomeny kulturowe, które zapisały się w pamięci widzów czy słuchaczy, często zyskując miano kultowych.

Wśród takich zjawisk poczesne miejsce zajmują polskie seriale, które dla wielu ludzi stanowiły wówczas ważne źródło wiedzy o historii (czasem nieco „przekolorowanej„, czasem wręcz ideologicznie przekłamanej) i kulturze. Ukazywały stosunki społeczne, życie w miastach i na wsi. Na ścianach wielu domów wisiały podobizny kapitana Klossa czy Janka Kosa, a zabawami ”w czterech pancernych i psa” żyły wówczas wszystkie polskie podwórka, co bezsprzecznie było dowodem ich olbrzymiej popularności. Obecnie możemy na tę twórczość spojrzeć nieco inaczej, mając dużo obszerniejszą wiedzę historyczną i inną perspektywę.

Centralnym problemem poruszanym na Konferencji będzie fenomen ciągłej obecności seriali czasów PRL-u w świadomości współczesnych widzów, także tych młodszych, wychowanych już na tzw. „nowych serialach” amerykańskich.

Chcielibyśmy wspólnie poszukać odpowiedzi na pytania:

  • Jak w serialach PRL-u ukazywane były: rzeczywistość i historia?
  • Czy ideologizacja przekazu musi z góry skazywać je na potępienie?
  • Czy popularność tych seriali, to kwestia mody, wynik nostalgii za czasami, kiedy „wszystko było dużo prostsze”, a może przyczyny tego stanu leżą zupełnie gdzie indziej?
  • Czego szukają w nich najmłodsi widzowie i z czego wynika ciągła atrakcyjność PRL-owskich produkcji?
  • Czy seriale tamtego okresu można czytać np. genderowo?

Organizatorzy zapraszają do czynnego uczestnictwa w Konferencji (tj. wygłoszenia referatu) osoby posiadające przynajmniej stopień zawodowy magistra, ale również studentów(-tki), mogących potwierdzić swoje dokonania w zakresie omawianej problematyki.

Zgłoszenia, wypełnione według wzoru zamieszczonego w załączniku dostępnym na stronach Organizatorów, przyjmowane będą do 1 listopada 2010 r. Do 10 listopada 2010 r. wybrani uczestnicy zostaną poproszeni o dostarczenie abstraktu referatu i wpłacenie wymaganej opłaty konferencyjnej. Przeznaczona zostanie ona przede wszystkim na sfinansowanie druku pokonferencyjnego. Koszt konferencji (dot. tylko referentów) wynosi: 150 zł – osoby z tytułem magistra oraz studenci, 200 zł – pracownicy naukowi z tytułem doktora lub profesora.

Organizatorzy nie zapewniają wyżywienia i noclegu, jednak w każdej chwili przekaże potrzebne informacje na ten temat. Wszelkie pytania dotyczące Konferencji prosimy kierować na adres: bserwatka@lamelli.com.pl lub kontaktować się telefonicznie: (0-12) 422-19-55. Obszerniejsze informacje dotyczące cyklu Zanurzeni w Historii – Zanurzeni w Kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem tegorocznej Konferencji, znajdą się na stronie internetowej www.lamelli.com.pl już pod koniec września. W ramach Konferencji zaplanowano również wydarzenia towarzyszące m.in. maraton serialowy w krakowskim Kinie „Agrafka”.

Organizatorzy:

Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz