„Absurdy PRL-u 2. Antologia” - M. Rychlewski - recenzja


PRL był jednym z ciemniejszych okresów polskiej historii. Do dnia dzisiejszego budzi wiele sporów i kontrowersji, nie dając się jednoznacznie sklasyfikować. Przez jednych jest oceniany jako upadek intelektualny i kulturowy, który pozostawił Polskę na bocznicy rozwoju cywilizacyjnego i odbudowy po II wojnie światowej.

Znajduje się jednak i tacy którzy w okresie komunizmu odnajdują wiele pozytywnych aspektów, zjawisko to nasila się wraz z upływem lat od obalenia owego ustroju. Wielu ludzi z rozrzewnieniem wspomina czasy gdy o pracę nie trzeba się było starać i problem bezrobocia praktycznie nie istniał, gdy perspektywa jutra była przewidywalna i nie trzeba było się martwić czy jeśli stracimy stanowisko, to znajdziemy nową posadę, która zapewni nam utrzymanie.

Okres PRL-u jest z pewnością zafałszowany w naszej pamięci (szczególnie dotyczy to ludzi starszego pokolenia), pomimo tego, że żyjemy dopiero dwadzieścia lat w wolnym kraju z gospodarką wolnorynkową. Często wspomnienia minionego systemu i jego ocena jest nieco bardziej korzystna niż być powinna. Dzieję się tak dlatego, że starsi ludzie wspominają go jako okres swej młodości, czyli najpiękniejszy etap w życiu człowieka z którego zapamiętuje się przeważnie te dobre rzeczy. Z kolei ludzie młodzi tego systemu nie pamiętają a ich wiedza czerpana jest głownie z mediów i wspomnień bliskich. Oczywiście jest wiele osób, które doskonale pamiętają wszystkie złe strony dawnego ustroju, często również sami byli wówczas prześladowani i ze względu na działalność opozycyjną spotykały ich różnego rodzaju represje.

W ostatnim czasie przeżywamy prawdziwy renesans PRL-u, chodzi mi oczywiście o modę. Powstają różnego rodzaju lokale utrzymywane w stylu minionej epoki, wspomnienia o PRL-u są częstym tematem rozmów nie tylko w mediach, ale również kulturze i rozrywce. Moda na PRL jest bardzo atrakcyjna a przecież ten okres naszej historii do najmilszych nie należał. Dlatego warto sobie przypomnieć jak się żyło i jak wyglądał na prawdę polski komunizm. Nakładem Wydawnictwa Vesper ukazała się już druga część „Absurdów PRL-u”, świadczy to o dużym zainteresowaniu wszelkimi anomaliami minionej epoki, a właśnie wszelkiego rodzaju paradoksy były cechą charakterystyczną tamtych czasów. Z tej właśnie publikacji możemy się dowiedzieć, kogo propaganda oskarżała o rzekome zrzucenie stonki ziemniaczanej, jak wyglądał język którym się wówczas posługiwano, czy wreszcie jak partia starała się szerzyć czytelnictwo wśród chłopek i robotnic. Nie zabraknie również najbardziej osobliwych przepisów kulinarnych (oczywiście jarskich) i  listów do redakcji, lub pism urzędowych.

Publikacja dostarcza niezapomnianych wrażeń, częstych napadów śmiechu, czy też wprawia w zdumienie a nawet przerażenie, że coś takiego naprawdę miało miejsce. Książka jest podzielona na siedem rozdziałów, została również zaopatrzona w przedmowę i krótką bibliografię, jednak najbardziej przydatny może okazać się indeks w którym zostały wytłumaczone najważniejsze pojęcia i skróty. Dzięki temu czytelnik nie powinien mieć najmniejszych problemów z rozszyfrowaniem nawet nieznanych nazw, czy poszukiwaniem informacji o opisywanych osobach. Ponadto, dzięki indeksowi, książka może pełnić funkcję edukacyjną. Jedyną słabą stroną tejże publikacji jest kiepskiej jakości papier i miękka okładka, lecz cena powinna to zrekompensować z nawiązką. Największą zaletą jest jednak możliwość poznania (bądź przypomnienia sobie) PRL-u od jego najśmieszniejszej (i zarazem najbardziej irytującej i przerażającej) strony, oraz zwykłej (choć w odniesieniu do tamtej epoki powinienem napisać absurdalnej) codzienności minionych czasów.

Książkę mogę polecić zarówno młodemu, jak również nieco starszemu czytelnikowi. Z pewnością czas poświęcony na jej lekturę nie będzie czasem zmarnowanym.

Plus minus:
Na plus:
+ przystępny język
+ ciekawe przykłady (dobór materiałów, np. listy do redakcji)
+ wkładka ze zdjęciami
+ indeks w którym zostały wytłumaczone najważniejsze pojęcia i skróty
Na minus:
- miękka okładka
- kiepski papier

Tytuł: Absurdy PRL-u 2. Antologia
Autor: Marcin Rychlewski
Wydawca: Vesper
Data wydania: 2007
ISBN/EAN: 978-83-60159-57-6
Liczba stron: 264 tekstu + 40 wkładki ze zdjęciami
Oprawa: miękka
Cena: ok. 22 zł
Ocena recenzenta: 7.5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz