Promocja książki „Żeby chociaż świat wiedział. Obrona Warszawy 1939. Powstanie Sierpniowe 1944″ Z. Zaremby


Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza w dniu 28 października 2010 r. na spotkanie poświęcone książce Żeby chociaż świat wiedział. Obrona Warszawy 1939. Powstanie Sierpniowe 1944 autorstwa Zygmunta Zaremby.

Żeby chociaż świat wiedziałOpis książki ze strony wydawnictwa Bellona:

Publikacja gromadzi w jednym tomie świadectwa autora, odgrywającego ważną rolę zarówno w oblężonej Warszawie we Wrześniu 1939 r. (jedna z ważniejszych postaci cywilnej obrony Warszawy), jak w konspiracji i w Powstaniu Warszawskim (po wyjeździe Tomasza Arciszewskiego do Londynu ostatni przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej-WRN).

Zygmunt Zaremba (1895-1967) we Wrześniu ’39 prowadził diariusz, zaś podczas Powstania Warszawskiego na łamach „Robotnika” ogłaszał codziennie komentarze-felietony, tworzące znakomitą kronikę powstania. Jest autorem pierwszej książki o wrześniowej obronie stolicy (Obrona Warszawy została wydana w konspiracji już w październiku-listopadzie 1939 r.) i pierwszej książki o Powstaniu Warszawskim (Powstanie Sierpniowe opublikowanej w konspiracji już w październiku-listopadzie 1944 r.). Co więcej, obie książki Zaremby stały się pierwszymi świadectwami „z pierwszej ręki” mówiącymi i o obronie Warszawy w 1939 r., i o Powstaniu Warszawskim które rozeszły się już wówczas po świecie, przedrukowywane w Londynie i w Nowym Jorku.

Nasza edycja zawiera wszystkie wymienione wyżej świadectwa i relacje Zygmunta Zaremby, opatrzone niezbędnym aparatem naukowym i uzupełnione po raz pierwszy publikowanymi reprodukcjami.

28 października, godz. 17.00, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wstęp wolny.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz