„Koncert Niepodległości 2010” w Święto Niepodległości w Warszawie


11 listopada 2010 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego pod patronatem „historia.org.pl” odbędzie się niezwykłe wydarzenie artystyczno-patriotyczne upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. „Koncert Niepodległości 2010” pieśni patriotycznych w Muzeum Powstania Warszawskiego organizowany jest już po raz drugi i zapowiada się niezwykle interesująco.

Koncert Niepodległości 2010Ubiegłoroczna premiera Koncertu Niepodległości pokazała, iż jest on przełomem w spojrzeniu na polską pieśń patriotyczną. Całość zaprezentowana została w Muzeum Powstania Warszawskiego, w industrialnej scenerii starej elektrowni oraz „w cieniu” zawieszonego nad głowami publiczności, legendarnego amerykańskiego bombowca z II wojny światowej  B-24 Liberator.

Ta niesamowita sceneria będzie tłem również dla tegorocznej edycji Koncertu, prezentującego kanony polskiej pieśni patriotycznej, odtworzone we współczesnych aranżacjach z szacunkiem dla dziedzictwa kulturowego i z zachowaniem polskiej harmonii. Interpretacje te będą atrakcyjne zarówno dla współczesnego polskiego odbiorcy (w tym  młodego pokolenia), jak i oderwanych od naszej historii i tradycji obcokrajowców.

Muzyka stanowiąca tło do pieśni patriotycznych, zarówno tych znanych jak i zupełnie zapomnianych, będzie swoistym połączeniem stylów – od harmonii pierwowzorów, muzyki etnicznej i symfonicznej, po współczesne brzmienie aranżacji jazzowych.

W ubiegłym roku ta niezwykła kompilacja ozdobiona została głosami znanych wokalistów jazzowych Marka Bałaty z Krakowa i Oli Turkiewicz z Kanady oraz nastrojowym brzmieniem zespołu Alchemik z sekcją smyczkową pod batutą Grzegorza Piotrowskiego oraz chórem III Artystycznej Drużyny Harcerskiej. Zamierzeniem twórców jest także wydanie płyty, dokumentującej to niezwykłe wydarzenie. Właściwą oprawę i wizerunek zeszłorocznego Koncertu zapewnili śp. Maciej Kozłowski (prowadzenie koncertu), Maria Dłużewska (współpraca reżyserska), Łukasz Starek (światło) i Grzegorz Łabczyński (dźwięk). W tym roku udział w koncercie ponownie wezmą Marek Bałata i Ola Turkiewicz oraz znakomici instrumentaliści polskiej sceny jazzowej.  W ramach przygotowań do kolejnej odsłony Koncertu Niepodległości, organizatorzy dołożą wszelkich starań by zapewnić imprezie właściwy wizerunek i przekaz medialny.  W tym roku w koncercie obok wokalistów Oli Turkiewicz i Marka Bałaty, wystąpią doskonali instrumentaliści polskiej sceny muzycznej w tym Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Riege (piano), Marcin Janiszewski (akordeon), Łukasz Korybalski (trąbka), Marcin Ritter (bas), Przemysław Kuczyński (perkusja), zaś koncert poprowadzi aktor Andrzej Piszczatowski. W programie kolejny przegląd polskiej pieśni patriotycznej poczynając od pierwszego hymnu „Gaude Mater Polonia” a kończąc na utworach Jacka Kaczmarskiego.

Liczymy, że wizyta wieczorem 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego i udział w tym niezwykłym wydarzeniu zapewni pełną satysfakcję wszystkim zaproszonym gościom, czyli Wam, nasi drodzy Czytelnicy.

Koncert rozpoczyna się o godzinie 20:00.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz