„Katana i karabela. Obyczaje szablą pisane” - W. Winkler - recenzja


Polska i Japonia – dwa kraje, oddzielone od siebie tysiącami kilometrów, których na pierwszy rzut oka nie powinno łączyć zbyt wiele. Jednakże jest to wrażenie pozorne. Po chwili głębszego namysłu pojawia się  pierwsza myśl w naszej głowie - bez wątpienia w jakiś sposób łączy nas historia, która nie raz splotła ze sobą przedstawicieli obu naszych narodów. To jednak nie wszystko... z pewnością spośród wielu innych wspólnych rzeczy warto przyjrzeć się szczególnie jednej – obyczajom związanym z używaniem broni... O tym też traktuje książka Katana i karabela. Obyczaje szablą pisane.

Na początku pragnę zaznaczyć, że podchodziłem do tej książki z lekkimi obawami w stosunku, co do jej zawartości. Nawet taka osoba jak ja, która już od jakiegoś czasu zgłębia dzieje Kraju Kwitnącej Wiśni podchodzi z małą dozą nieufności do tego rodzaju prac, które mają na celu porównanie ze sobą jakiś odległych zjawisk. W tym przypadku chodziło o wykazanie pewnych wspólnych cech w używaniu broni przez Polaków i Japończyków. Okazało się jednak, że moje obawy były zupełnie bezpodstawne i książka mnie nie rozczarowała.

Autor w sposób zrozumiały przedstawia Czytelnikowi szereg obyczajów związanych głównie z używaniem broni białej. W naszym przypadku mowa tu o szabli i jej japońskim odpowiedniku, czyli katanie. Przez proste analogie jak choćby np. wyszkolenie czy sposób czyszczenia broni – krok po kroku dowodzi, że występuje szereg paraleli  między naszymi obyczajami. Nie poprzestaje jednak tylko na tym – pomimo tytułu jaki nosi owa książka – dowiemy się także wielu rzeczy na tematy np. łucznictwa czy umiejętności pływackich wśród szlachty i samurajów. Ponadto Czytelnik zyska bliższą możliwość zapoznania się z etykietą szabli jaka panowało w obu krajach, a także jej budową.

Książka jest napisana językiem przyjemnym, nie nużącym, jednak specjalistyczne słownictwo może zrazić nieco mniej wprawnego w terminologii bronioznastwa Czytelnika. W tym momencie warto zaznaczyć, że ta publikacja nie posiada żadnego słowniczka, który wyjaśniałby Czytelnikowi pewne nazwy części składowych danej broni. Szkoda, gdyż niewątpliwie jest to strata dla tej pozycji.

Idą dalej tym  tropem zupełnie nie zrozumiałe dla mnie jest zamieszczenie kilku ilustracji, które w ogóle nie pasują do treści. Nie wiem czemu miało służyć umieszczenie choćby ilustracji przedstawiającej...germańskich wojowników. Jak to się ma do Rzeczpospolitej Szlacheckiej albo Kraju Wschodzącego Słońca? Nie mam zielonego pojęcia...

Dopatrywałbym się jeszcze jednej wady. Mianowicie przy czytaniu fragmentów poświęconych budowie czy to szabli czy katany dało się odczuć brak rysunków schematycznych danego rodzaju broni. Niestety, ale nie każdy ma doskonałą wyobraźnie przestrzenną. Ich obecność w tego rodzaju pracy moim zdaniem jest wielce wskazana.

Wydanie książki przedstawia się naprawdę imponująco. Twarda oprawa wraz z obwolutą, doskonała jakość papieru i dobre szycie – wszystko to sprawia, że owa pozycja jest przyjemna nie tylko dla naszych oczu, ale także dla zmysłu dotyku. Tym samym jest to dodatkowy atut podczas zaznajamiania się z treścią owej publikacji.

Komu, więc polecić tą książkę? W pierwszej kolejności polecam ją Czytelnikom, którzy w szczególności interesują się historią dawnych obyczajów. W dalszej zaś polecam ją tym osobom, których pasją jest broń biała, a  zwłaszcza szabla, gdyż z pewnością znajdą w tej pozycji coś dla siebie.  Ponadto życzę nam wszystkim czekać na kolejną publikację poświęconą temu zagadnieniu, gdyż w chwili obecnej otrzymujemy dopiero pewien ogólny zarys, przyczynek do naprawdę ciekawego tematu, który warto badać.

Plus minus:
Na plus:
+ ciekawa tematyka
+ świetne wydanie
+ bogato ilustrowana
Na minus:
- brak słowniczka pojęć
- brak rysunków schematycznych

Tytuł: Katana i karabela. Obyczaje szablą pisane
Autorzy: Wiesław Winkler
Wydawca: Wydawnictwo Diamond Books
Data wydania: 2010
ISBN/EAN: 978-83-89332-45-5
Liczba stron: 112
Oprawa: twarda z obwolutą
Cena: ok. 28 zł do 36 zł
Ocena recenzenta: 7/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz