Zmarł Wojciech Obtułowicz


W nocy z 12/13 lutego 2011 r. w Krakowie w wieku 77 lat zmarł wybitny polski architekt, Wojciech Obtułowicz. Wśród jego największych dzieł niewątpliwie tym najbardziej znanym jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Urodził się w 1934 roku w Krakowie. Absolwent Politechniki Krakowskiej, wieloletni przewodniczący krakowskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. W 1983 roku wyróżniony pierwszą nagrodą w konkursie Internationale Bauausstellung w Berlinie, a z kolei w 1998 Honorową Nagrodą SARP. Trzy lata temu, w 2008 roku dostał nagrodę im. prof. Janusza Bogdanowskiego za najlepszy obiekt architektoniczny roku. Jednak tym, co w Polsce przyniosło mu chyba największą popularność, była budowa Muzeum Powstania Warszawskiego. W październiku 2003 roku zostało oficjalnie ogłoszone, że konkurs na koncepcję architektoniczną MPW wygrał właśnie Wojciech Obtułowicz.

„- Pamiętam nastrój wielkiego poruszenia w 1944 r., kiedy było już wiadomo, że powstanie wybuchnie, ale nie znana była jeszcze data. Żyła tym cała Polska - wspomina Wojciech Obtułowicz, zdobywca I nagrody w konkursie na koncepcję architektoniczną Muzeum Powstania Warszawskiego, zorganizowanym przez Miasto Stołeczne Warszawę. Dzisiejszy laureat miał wówczas 10 lat i mieszkał w „spokojnym” Krakowie. Jednak doświadczenie Powstania bardzo silnie wpłynęło na życie jego pokolenia. Teraz chciałby tamten nastrój przybliżyć młodym.” ((Np., Architektura pamięci, „Rzeczpospolita” nr 3073, wydanie z dnia 10.11.2003.))

Dzięki jego staraniom w Krakowie powstał urząd głównego architekta miasta. On sam był wieloletnim działaczem samorządowym.

Wśród jego dzieł znaleźć możemy:

- Kościół św. Jana Chrzciciela w Krakowie

- Pawilon Polski na wystawie światowej EXPO 2000 w Hanowerze

- Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

- realizowany obecnie Stadion Miejski w Krakowie

- „Zamkowa” – budynek mieszkalny na zakolu Wisły w Krakowie (wraz z Markiem Dunikowskim)

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz