Wystawa „Polskie Państwo Podziemne”


Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza do kamienicy Pod Złotym Słońcem (Rynek 6, Wrocław) na drugą odsłonę wystawy „Polskie Państwo Podziemne”. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 4 marca do 10 czerwca.

Druga odsłona wystawy „Polskie Państwo Podziemne” została podyktowana przede wszystkim wielkim sukcesem ekspozycji w okresie jesiennym. Zakład Narodowy im. Ossolińskich zdecydował, aby te bogate i unikalne eksponaty dokumentujące historię Polski pokazać ponownie w Kamienicy pod Złotym Słońcem na wrocławskim Rynku.

Wystawa ukazuje w sposób chronologiczno-tematyczny tajne struktury państwowe, jakie istniały w Polsce przez okres okupacji od 1939 do 1945. Na wystawie zaprezentowane zostały materiały związane z okoliczności powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w licznych dokumentach, na afiszach, plakatach i zdjęciach została przedstawiona działalność Państwa Podziemnego oraz jego struktury. Z wykorzystaniem materiałów przekazanych przez Władysława Bartoszewskiego udokumentowano liczne akcje Armii Krajowej, pokazano Kierownictwo Walki Cywilnej, Radę Pomocy Żydom „Żegota”. Kolejnym ważny element wystawy to eksponaty dotyczące Powstania Warszawskiego oraz prasa i dokumenty związane z zakończeniem wojny wraz z oficjalnym rozwiązaniem struktur Państwa Podziemnego.

W skład ekspozycji wchodzi oryginalna broń, wydawnictwa podziemne, niespotykane fotografie z Powstania Warszawskiego przemycone do Anglii przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego tuż po upadku powstania, szyfrowane depesze, wysyłane do rządu RP w Londynie, oryginalne afisze i druki konspiracyjne, pochodzące z archiwum Władysława Bartoszewskiego, okupacyjne pieniądze czy oryginalna radiostacja powstańcza. Zaprezentowane zostaną również dokumenty dźwiękowe i filmowe z wypowiedziami dotyczącymi wywiadu polskiego, łączności czy zwalczania donosicielstwa. Wśród eksponatów pokazana została bardzo cenna i osobista pamiątka rodziny Nowak-Jeziorańskich- ślubne obrączki Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich z czasów Powstania Warszawskiego, z września 1944 r.

Wykorzystane na wystawie eksponaty pochodzą z kolekcji przekazanych Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich przez Władysława i Zofię Bartoszewskich, Jana i Jadwigę Nowak-Jeziorańskich. Ponadto pokazano materiały będące w zbiorach działów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich m.in. z: Gabinetu Numizmatyczno-Sfragistycznego, Działów Druków Ciągłych i Druków Zwartych, Dokumentów Życia Społecznego. Obejrzeć będzie można również obiekty wypożyczone z Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Miejskiego Wrocławia, a także pochodzące z prywatnych kolekcji.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Miejsce: Kamienica pod Złotym Słońcem, Rynek 6, Wrocław
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela od 10.00 do 18.00
Czas trwania wystawy: od 4 marca do 10 czerwca 2011
Kurator wystawy: Małgorzata Orzeł
Koncepcja wystawy: Małgorzata Preisner-Stokłosa
Realizacja: Zespół Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz